Ubili Gadafija, traže zamenika
Francuski predsednik Emanuel Makron primio je juče u dvorcu La Sel sen klu dvojicu međusobno suprotstavljenih libijskih lidera: Fajeza al Saraja i Kalifa Haftara. Ovaj susret predstavlja novi pokušaj da se konačno nađe izlaz iz krize i haosa u koji je Libija potonula pre 6 godina.
Tada je oboren režim Moamera Gadafija pošto su Libiju masovno bombardovale snage zapadne alijanse na čelu sa Francuskom i Velikom Britanijom.
Pravili bi ga od blata!
Mnogi smatraju da su upravo francuski obaveštajci ubili Gadafija 2011. godine. Sada, kada su haos i pometnja doveli do jačanja islamističkih vojnih grupa u ovoj zemlji Francuska, paradoksalno traži saveznika koji će sprovoditi Gadafijevu politiku zasnovanu na zaustavljanju migranata i borbi protiv radikalnog islama.
"Prvo su ga ubili, a sada bi ga pravili od blata", komentarišu mnogi.
Ambicija francuskog predsednika je da posreduje u dogovoru oko podele vlasti između dvojice libijskih vođa Al Saraja i Maršala Haftara. Jednom bi se dalo obezbeđivanje funkcionisanja institucija i izbora, a drugom bi se poverila bezbednost zemlje. Dvojica libijskih vođa već su se susreli pre šest meseci u Abu Dabiju.
Početkom 2016. godine, Haftar je zvanično bio smatran za čoveka koji sprečava sprovođenje dogovora o pomirenju u Libiji potpisanog u Maroku. Sada međutim niko ne negira njegovu moć i činjenicu da je nezaobilazni faktor u pregovorima. Parlament u regionalnoj prestonici Tobruku podržao je Haftara koji drži pod kontrolom čitav istok zemlje i naftna postrojenja kompanije Naftni polumesec. Haftar je smenio gradonačelnike i na njihovo mesto postavio vojne upravitelje. Posle tri godine borbi, on je 5. jula proglasio pobedu nad onima koje naziva "teroristima".
Pogibija sve otkrila
Da Francuska zapravo vojno interveniše u Libiji na ovaj način, otkriveno je kada se 2015. godine u toj zemlji dogodio udes francuskog vojnog helikoptera i kada je poginulo više francuskih vojnika.
Dvostruka igra
Iako francuski mediji prenose da bi ovaj susret mogao da se završi dogovorom i diplomatskim uspehom Makrona, među analitičarima ne vlada optimizam. Svi znaju naime da Francuska igra dvostruku igru i pitaju se koliko poverenje zaista uživa među Libijcima. S jedne strane, zvanično, Pariz podržava Vladu nacionalnog ujedinjenja Al Saraja, ali sa druge šalje svoje trupe u istočnu libijsku provinciju da pomognu Nacionalnu oslobodilačku armiju maršala Haftara.
Na Zapadu Libije, predsednik Al Saraj je kao "kralj bez zemlje". On nema vojsku i zavisi od samostalnih milicijskih grupacija. Grad Misrata, centar pobune protiv Gadafija 2011. godine, kao i islamističke brigade iz oblasti Tripolija, mrze Haftara jer on po njima predstavlja - povratak na gadafijevski režim.