Pakleno leto za turiste
Ovogodišnju sezonu odmora neće obeležiti samo ekstremne, tropske temperature, već i serija elementarnih nepogoda koje su zadesile apsolutno sve turističke destinacije na Mediteranu, pa i one koje posećuju naši ljudi iz matice i rasejanja.
Ne pamti se da je u tako kratkom vremenskom periodu zabeleženo toliko požara i poplava, a u četvrtak uveče je grunuo i zemljotres od 6,7 stepeni po Rihteru koji je pogodio Grčku i Tursku. Epicentar zemljotresa bio je između turskog letovališta Bodrum i grčkih ostrva.
Prema prvim informacijama na ostrvu Kos poginule su najmanje dve osobe, a oko 450 uglavnom stranih turista povređeno je u priobalnim gradovima te oblasti. Državljanin Turske i Šveđanin na Kosu su poginuli u baru, u starom delu grada, a verovatno se na njih obrušio krov.
Potres i na Rodosu
Zemljotres se osetio i na ostrvu Rodos u Grčkoj, a na Kosu je povređeno oko 120 ljudi. Jorgos Hadžimarkos, zvaničnik sa Kosa, rekao je da je petoro povređenih u teškom stanju.
Vatrogasci su spasli troje povređenih iz urušene zgrade. Grčka vojska je u stanju pripravnosti, a organizovani su i specijalni spasilački timovi.
Usijanje na Fejsbuku
Letovi ka ovom letovalištu su otkazani, a Evropska agencija za zemljotrese EMSC saopštila je da bi mogao da se desi i manji cunami koji ipak ne bi izazvao razaranja.
Prema prvim podacima, među postradalima u Grčkoj i Turskoj nema državljana Srbije, a obe države su omiljena destinacija za odmor naše dijaspore.
- Odmaramo se na prvom prstu, Kasandri, u mestu Siviri. Da kucnem u drvo, ništa nas od ovogodišnjih nepogoda nije zadesilo. Dosta naših, uglavnom iz Nemačke i Švajcarske letuje upravo ovde i čuli smo za poplave ranije i za ovaj zemljotres, ali nema panike. Jeste, Fejsbuk se usijao kako bismo videli da među povređenima u letovalištima na granici Turske i Grčke nema nekog našeg, ali jači smo od sudbine - priča Milan Krekulović iz švajcarskog grada Argaua, koji letuje sa suprugom i četvoro dece.
Cunami ometa evakuaciju
Turske vlasti poslale su brod iz letovališta Bodrum kojim će biti evakuisano oko 200 turskih državljana zarobljenih na ostrvu Kos, iako su oštećene luka i carinska zgrada. Naime, zemljotres je pokrenuo i mali cunami koji je poplavio priobalni put i delove glavnog grada. Jedan trajekt nije uspeo da pristane u luku. Među oštećenim zgradama su i stara džamija čiji se minaret srušio i tvrđava iz 14. veka na ulazu u glavnu luku.
Automobili pod vodom
Pre samo nekolko dana "drugi prst", Sitoniju, zahvatilo je veliko nevreme sa olujnim vetrom i jakom kišom zbog čega su mnogi putevi bili neprohodni, a mesta na obali Egejskog mora poplavljena, pa su grčke vlasti evakuisale stotine ljudi. Ovim uraganom bila su pogođena i letovališta Neos Marmaras, Toronija, Vuruvura i Sikija na drugoj obali. Na Sitoniji su bili poplavljeni i neki hoteli, a stotine automobila su završile pod vodom ili u blatu.
Gore od Arizone
Milan Panjović jedan je od oko 120 žitelja poluostrva Luštica kod Tivta koji je evakuisan morem. Sa broda je gledao plamene jezike u mraku, ali kada je požar ugašen video je da je vatra stigla na pola metra do kuće i tu ugašena.
- Živim u Arizoni, gde su požari česti i zastrašujući, ali je jedno je gledati vatru izdaleka, a sasvim je drugačije kada vas oprlji - vrti glavom Milan i kaže da je srećan što je njegova trudna gošća s bebom prošla bez povreda i bezbedno otputovala kući.
Ana Ninkov, jedan od urednika portala "Vesti", u to vreme se odmarala na obližnjem Tasosu i priznaje da njoj i mnogobrojnim srpskim turistima nije bilo svejedno dok su gledali vesti.
- Tog dana je i na Tasosu počela kiša i nije stala sve do večeri, ali smo već narednog dana mogli na plažu - kaže Ana.
Za sve to vreme, turističku sezonu obeležili su i katastrofalni požari po Hrvatskom i Crnogorskom primorju. O njihovoj razmeri najbolje svedoče snimci NASA, jer su se požari videli čak i iz svemira, a dim dopirao do pola Jadrana.
Vreli srpski putevi
Republički Hidrometeorološki zavod upozorava da će do ponedeljka u svim krajevima Srbije biti veoma toplo, sa sa maksimalnom temperaturom od 34 do 37 stepeni.
Našim ljudima koji ovog vikenda kreću na odmor preko Srbije savetuje se da se osim strpljenjem opreme i dovoljnim količinama hladnih napitaka.
Na graničnom prelazu Horgoš čeka se do sat vremena, ali je problem što mađarski carinici ne odstupaju od strogih pravila EU, pa je kolona na izlazu iz ove zemlje dugačka nekoliko kilometara. Slična situacija je i na prelazu s Hrvatskom Batrovci.