"Priče da u nuklearnom ratu nema pobednika nisu tačne"
Nuklerani rat je moguć, jer teorija po kojoj bi u slučaju takvog sukoba došlo do "sigurnog međusobnog uništenja" zaraćenih strana nije tačna, tvrdi "Njujork tajms".
U naučnim krugovima postavlja se pitanje - zašto se nuklearno oružje intenzivno razvija u Americi i Rusiji, ako je zbog međusobno zagarantovanog uništenja nuklearni napredak nepotreban?
Ako je navedena teorija tačna, nijedna zemlja ne bi trebalo da menja nuklearnu strategiju niti da nadograđuje nuklearne arsenale.
Međusobno uništenje bilo bi sigurna stvar, a time i međusobno zastrašivanje.
Pročitajte još:
* "Patriot" u Rumuniji - ozbiljna nuklearna pretnja za Rusiju
* Naslednik sovjetskih raketa: "Cirkon" opasnost za sve brodove
Umesto toga, Amerika i Rusija potrošile su milijarde dolara na veće i brojnije bojeve glave, kao i na tačnije i brže projektile, uz visoko rizične vežbe za nuklearni rat, kao i planiranje vođenja takvog rata.
Prema internim dokumentima, obe strane su zabrinute da bi do takvog rata zaista moglo da dođe.
Naučnici upozoravaju da je priča o "sigurnom međusobnom uništenju" zaraćenih strana običan mit, a novinari Maks Fišer i Amanda Taub navode da je nuklearni rat i te kako moguć.
Amerikanci su tokom Hladnog rata razvijali tehnologije, skupljali podatke i razvijali strategije, a Rusi su ih se bojali i smatrali da moraju nečim to da kompenziuju.
Tako su razvili vlastito oružje za slučaj napada.
Nijedna zemlja nije htela rat, ali obe su se bojale da bi ona druga mogla da izbegne "međusobno garantovano uništenje", pa su preduzimale dalje korake u naoružavanju.
Slično se događa i danas, SAD i Rusija i dalje se utrkuju u inovacijama u oblasti nuklearnog oružja, a Indija i Pakistan vrte se u "vlastitom krugu".
"Nuklearni rat je bio i ostao stvarna mogućnost. To nije rešeni problem, ni davno sećanje. To je realna opasnost", navodi "Njujork tajms".