"Za Amerikance i S-300 bauk, šta će tek biti kad dođe S-500"?
Na bojnom polju, još niko nije rizikovao da uđe u zonu koja je pokrivena ruskim sistemima S-300 i S-400. Amerikanci zvanično u svojim vojnim dokumentima i uputstvima namenjenim vojnicima na terenu, zone pokrivene ruskim sistemima nazivaju "zabranjene". S-300 i S-400 sistemi ih veoma brinu i očigledno plaše, piše "Sputnjik".
Šta će biti tek kad na stražu dođe S-500 Prometej?
Teritoriju Rusije i njeno nebo tokom poslednje decenije čuva sistem S-400 Trijumf. Prekookeanske partnere čuva njihov sistem "Patriot" koji čini osnovu taktičke protivvazdušne odbrane ne samo američke vojske, već i nekih zemalja saveznica. Osim ovog sistema koji je po prvi put u praksi oproban tokom "pustinjske oluje" početkom devedesetih godina prošlog veka, Amerikanci imaju i sistem THAAD.
Lome se koplja među ruskim i zapadnim analitičarima čiji sistemi su bolji i efikasniji. Čuveni američki vojno-analitički list i portal "Nešenel interest" je u jednom svom komentaru naveo da ruski sistem S-500 predstavlja ekvivalent američkom sistemu THAAD i da ovaj novi i donekle još uvek tajanstveni sistem u sebi integriše prethodna dva sistema S- 300V i S-400.
Što se tiče najnovije generacije sistema "S" porodice, modela 500 - on je donekle još uvek, a iz sasvim razumljivih razloga obavijen velom tajne. Očekuje se da će novi sistem S-500 "Prometej" postati deo oružanih snaga RF već 2019.godine.
Glavnokomandujući Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije, general-pukovnik Viktor Bondarjev najavio je proletos da će ruska vojska uskoro dobiti nove sisteme S-500 koji predstavljaju univerzalni kompleks zemlja-vazduh dalekog dometa i presretanja projektila na velikim visinama.
Naime, novi sistem moći će da prepoznaje ciljeve kada su jako daleko - na visinama do 50 kilometara, ali i veoma blizu, tačnije pri njihovoj i najminimalnijoj visini od 50 do 100 metara. Takođe, prema rečima stručnjaka, S- 500 će moći da otkrije i istovremeno gađa do deset balističkih nadzvučnih ciljeva, kao i da gađa bojeve glave nadzvučnih projektila.
Protivvazdušni raketni sistem dalekog dometa S-500 moći će da presreće ne samo aerodinamične ciljeve (avione, helikoptere), već i balističke i krstareće projektile. S- 500 se takođe odlikuje visokom mobilnošću, jer je na pokretnoj šasiji i malo mu je vremena potrebno da se postavi u borbenu gotovost.
Ako govorimo o postojećim američkim sistemima, tu je u prvom redu taktički sistem PRO, takozvani Patriot koji koristi različite tipove raketa, pa i najnovije modifikacije. Patriot takođe vrši udare po balističkim raketama, ali je problem u tome što je ovaj sistem preskup.
- SAD imaju i sistem THAAD, ali je njegov problem to što mu je potrebno mnogo vremena da se postavi u režim borbene gotovosti. Osim toga, ovaj sistem ima i svoje manjkavosti u smislu obaranja balističkih raketa. THAAD je generalno govoreći usko specijalizovani sistem, dok su S-400 i S-500 univerzalniji i mogu da obaraju različite ciljeve, kao i da koriste nekoliko različitih tipova raketa - ističe ruski vojni stručnjak Viktor Murahovski.