"Pravoslavni savez na Balkanu sprečila bi zapadna vojska"
Potpredsednik bugarskog parlamenta iz desničarske Atake - Pavel Šopov i njegov kolega, poslanik bugarskog parlamenta Javor Notev iz poslaničke grupe Ujedinjene patriote zalažu se za savez pravoslavnih balkanskih država, piše "Sputnjik".
"Rusofilija Bugara veća i od srpske"
Pozivajući se na viziju ujedinjene Evrope generala De Gola, dvojica bugarskih političara smatraju da bi pravoslavne balkanske države trebalo da se integrišu po ugledu na već postojeću Višegradsku četvorku (V4) - savez Mađarske, Češke, Poljske i Slovačke - a kasnije bi, prema rečima Šopova i Noteva, integracije među balkanskim državama trebalo da budu čvršće.
Istoričaru Čedomiru Antiću, iako sumnja u relevantnost Atake, zanimljivo je, kako kaže, da takva ideja u Bugarskoj postoji. Slično misli i njegov kolega Predrag Marković, koji Ataku naziva neobičnom, pomalo bizarnom desničarskom organizacijom.
- Ali, kada bi neke ozbiljnije političke snage stale iza te ideje, oni bi samo obnovili jednu staru zamisao, jer, zapravo, južnoslovenski projekat je sve do Drugog balkanskog rata uključivao i Bugare - objašnjava Marković.
On napominje da je bratstvo Srba i Bugara duboko. Podseća da je u vreme kada je Konstantin Filozof došao u srpsku despotovinu, početkom 15. veka, razlika između Srba i Bugara bila neznatna. Srbi i Bugari zavadili su se oko Makedonije, što danas izgleda krajnje nelogično i iracionalno.
- Makedonija, pogotovo njen istočni deo, oko koga je izbio sukob, danas je potpuna pustinja. Vi sada vidite da smo mi zapravo vodili nekoliko ratova oko jednog parčeta puste i napuštene zemlje, ali to je ta cena uzavrelog nacionalizma 19. veka. Sada kada nemamo nikakve želje prema Makedoniji, niti ona prema nama, nema nikakvog razloga da sa Bugarima ne budemo u najbližim mogućim odnosima - kaže Marković.
- Formalno, srpsko-bugarski politički savez teško je ostvariv u ovom trenutku, s obzirom da je Bugarska članica NATO-a. To je paradoks, jer je rusofilija Bugara veća čak i od srpske. Međutim, mimo tog formalnog dela, bliska saradnja između dva naroda je ostvariva i dobrodošla - dodaje on.
- Pored tih integracija, Srbija bi trebalo da uđe u integracije i sa Grčkom, Rumunijom, verovatno sa Bugarskom i, kako kaže, bez mnogo sumnje sa istočnoslovenskim državama. Perspektive tih integracija zavise od toga kako se postave - smatra Antić.
- Ako je od prošlih ratova bilo koristi po Srbiju, to je to što se Srbija suočila sa realnošću i što je ekstremni nacionalizam u Srbiji otišao na marginu. U Bugarskoj to nije slučaj, a upravo je Ataka promoter ekstremnih nacionalističkih ideja - zaključuje Antić.