Na marginama "G20": Prvo rukovanje Trampa i Putina
Predsednici Rusije i SAD Vladimir Putin i Donald Tramp dobili su dragocenu priliku da se vide na marginama samita G20 u Hamburgu. Odmah po dolasku, oni su se pozdravili i sedeli za istim stolom u očekivanju početka događaja.
I Vašington i Moskva akcenat su stavljali na taj prvi susret svojih predsednika, a najviše pažnje se unapred pridavalo temama poput rata u Siriji i afere oko navodnog mešanja Rusije u predsedničke izbore SAD.
Tramp je po običa ju požurio da objavi u petak ujutru na svom Tviter profilu kako se raduje susretu sa Putinom. "Radujem se svim današnjim susretima sa svetskim liderima, uključujući i moj sastanak sa Vladimirom Putinom. Imamo o mnogo čemu da razgovaramo", napisao je Tramp na Tviteru.
Tramp ćaskao sa dve premijerke
Američki predsednik ćaskao je sa nemačkom kancelarkom Angelom Merkel i britanskom premijerkom Terezom Mej na startu samita u Hamburgu, tokom diskusije o borbi protiv terorizma. Merkelova i Tramp sedeli su jedno pored drugog i razmenili pozdrave na otvaranju diskusije, a primećeno je i da je ćaskao i sa Terezom Mej koja je sedela odmah sa njegove leve strane.
Predsednik Rusije Vladimir Putin sedeo je nekoliko mesta dalje.
Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov i američki državni sekretar Reks Tilerson su tokom jednočasovnog razgovora na marginama samita G20 u Hamburgu razgovarali o ključnim međunarodnim i bilateralnim pitanjima. Očito, bio je to završni deo priprema diplomatija dve zemlje uoči susreta njihovih lidera.
Kinezi sa velikim ambicijama
G20 je važno gradilište kineskih geopolitičkih ambicija. Peking želi da zauzme još značajniju ulogu u međunarodnoj zajednici, ali pre svega da podseti partnere na to kako kinesko rukovodstvo zamišlja slobodnu trgovinu u svetu. Kina živi od izvoza, ali joj zbog delimično zatvorenog tržišta zapadne zemlje još odbijaju status tržišne privrede.
Analitičari su najavljivali da bi predsedniku Si Đinpingu moglo da bude neprijatno tek kada se dođe do pitanja Severne Koreje - Kina se priključila sankcijama, ali ih ne sprovodi sasvim. S druge strane, povlačenjem SAD iz klimatskog sporazuma, najmnogoljudnija zemlja sveta dobija na značaju jer je ogromni zagađivač koji tvrdi da će se držati dogovorenog u Parizu.
Kampanja u Nemačkoj
Nemce, kao domaćine susreta u Hamburgu, samit je zatekao usred predizborne kampanje - kancelarki Angeli Merkel takva pozornica došla je kao poručena u trci za njen četvrti mandat na čelu vlade.
G20 vodiće "četvorka"
Pred početak skupa mogle su se čuti i procene da bi samit G20 mogao da označi kraj pozicije SAD kao svetskog lidera.
Vođstvo bi moglo preći, kako se ocenjuje, ne na jednog "naslednika", već na novi nestabilni "kvartet" koji bi činili Donald Tramp (SAD), Vladimir Putin (Rusija), Si Đinping (Kina) i Angela Merkel (Nemačka).
Od domaćina Angele Merkel očekivalo se unapred da obezbedi uspeh skupa i to i vremenima nesloge.
Svetski mediji isticali su Trampa i Putina kao "najkontroveznije" učesnike samita, pridodajući im i turskog predsednika Erdogana.
Grupa G20, koja zapravo ima 19 zemalja, jer je 20. članica Evropska unija. Osnovana je 2008. i predstavlja dve trećine svetskog stanovništva i četiri petine svetske trgovine.