Trostruki udar: Da li je ovo najteži momenat za Angelu Merkel?
Za Angelu Merkel sastanci poput predstojećeg samita G20 u Hamburgu obično su bili prilika da zasija. Međutim, sutrašnje okupljanje nosi možda i najveće iskušenje za "večitu kancelarku".
Dugogodišnja nemačka liderka poznata je zbog svoje sposobnosti da svečane susrete sa stranim liderima pretvori u političke poene za sebe. Ponavljanje te rutine ove nedelje biće vraški težak posao, a analitičari i stratezi iz njene Demohrišćanske unije analizirali su tri "kritične mine" na tom putu: Vladimira Putina, Donalda Trampa i Redžepa Tajipa Erdogana.
Merkelin izazov biće da se suprotstavi političkim "stongmenima", ali i da ujedno, kao domaćin samita, sasluša lidere svih ostalih zemalja plus lidere EU, i sa svima pokuša da pronađe zajednički jezik i kompromis. Ulog je ovoga puta još veći, jer za svega dva meseca Merkelovu očekuju izbori u Nemačkoj, gde će četvrti put zaredom pokušati da obezbedi kancelarsku fotelju. Epilog samita G20 umnogome će uticati na rezultat izbora, smatraju politički analitičari u Nemačkoj, a prenosi "Politiko".
- Strahujemo. Šta ako budemo imali propali samit jer Tramp blokira sve ideje? Neuspeh u Hamburgu označio bi da kola kreću nizbrdo - rekao je za "Politiko" jedan visoki zvaničnik CDU koji učestvuje u organizaciji Merkeline kampanje.
Sastanak koji kancelarku baca na margine
Iako ovo zvuči kao šala, za Angelu Merkel bi zaista moglo da bude tako: sa Vladimirom Putinom će se najlakše sporazumeti, imajući u vidu ko su druga dva "problema". Uprkos tenzijama zbog Ukrajine i sankcija EU, ovoga puta je sastanak s Putinom najmanja briga. Važnije je s kim će se on sastati i o čemu će pričati. Samit u Hamburgu biće prvi tet-a-tet susret Putina i Trampa otkad je republikanac preuzeo Belu kuću.
Oficijalni bilateralni sastanak zakazan je za petak, i obećava pravi vatromet. Nijedan od dvojice lidera neće dozvoliti da bude zasenjen, jer će oči celog sveta biti uprte u njih.
Problem za Angelu: Ovo je događaj na samitu nad kojim ona neće imati nikakvu kontrolu. Kancelarka je sa obojicom predsednika nedavno razgovarala telefonom, a sa Trampom će se videti pre njegovog susreta s Putinom. Ali na dan njihovog sastanka, Angela Merkel biće na marginama.
Šta će uraditi Erdogan?
Obuzdavanje turskog predsednika biće težak zadatak za kancelarku. Odnos sa Erdoganom sunovratio se prošlog leta, kada je Bundestag izglasao rezoluciju o turskom genocidu nad Jermenima, i od tada nema naznake poboljšanja. Štaviše, stanje se pogoršalo na proleće 2017, kada je Nemačka zabranila turskim ministrima da drže mitinge pred dijasporom u Nemačkoj, zbog čega je Erdogan nemačku politiku uporedio sa nacističkom.
Turski predsednik planirao je da se obrati svojim sunarodnicima koji žive u Hamburgu, ali je i taj zahtev odbijen, nakon čega se provukla glasina da će Erdogan putem video-linka održati govor koji će biti emitovan u turskom konzulatu, gde Nemačka nema nadležnost. Napetost na relaciji Ankara-Berlin isijava iz svake izjave, te će Merkel biti na teškim mukama sa Erdoganom.
Dilema oko Trampa
Najveću glavobolju kancelarki nesumnjivo će zadati Donald Tramp. Jer, kancelarki je žarko potrebno da ne uđe u sukob s Trampom, ali da istovremeno ostane verna svojim principima. Zato i sastanak u četiri oka, na kome će se kancelarka fokusirati na one stavke u kojima postoji šansa za saradnju, poput borbe protiv terorizma. Ipak, razlike između dvoje lidera i dalje će zjapeti tokom celog samita, i od toga je nemoguće pobeći. Merkelin zadatak biće da ih što uspešnije amortizuje.
Tramp će se žaliti na trgovinski dogovor, jer po njemu "Nemci izvoze previše u SAD", a zameriće im i premalo učešće u NATO. Konflikt sa Trampom biće dvostruko delikatan za Merkelovu. Američki predsednik je ekstremno nepopularan u Nemačkoj, za razliku od svog prethodnika Obame. Javnost očekuje da se Merkel suprotstavi i "pokaže zube". U suprotnom, malo je stvari koje bi bile pogubnije po njenu kampanju od povlačenja pred Trampom na globalnoj sceni.