Makron - predsednik ili monarh?
Da li je novi francuski predsednik Emanuel Makron spasilac planete zato što se suprotstavio američkom predsedniku Donaldu Trampu posle njegove objave da SAD napuštaju klimatski sporazum? Ili je novi francuski predsednik spasilac Evrope koja tone u "makronomaniju"? Odgovori na ova pitanja su potvrdni ako gledate i slušate većinu francuskih medija - naročito elektronskih.
Kult ličnosti
Najnoviji "biser" francuskih medija u stvaranju "kulta ličnosti" mogli smo da čujemo i vidimo ovih dana u izveštaju radio stanice Frans enter koja pripada javnom servisu: "(Došavši u Brisel) sa oreolom pobednika na predsedničkim i parlamentarnim izborima (Emanuel Makron) viđen je kao spasilac, onaj koji je zaustavio Nacionalni front i populizam."
Ovo su mogli da čuju slušaoci radija, a oni koji su išli na sajt Frans entera mogli su da pogledaju i video koji ide sa ovim tekstom.
"Novi francuski predsednik šarmirao je šefove država i vlada."
Ništa o kritikama koje su mu uputili mađarski premijer Viktor Orban i poljska premijerka Beata Šidlo.
Te kritike se tiču Makronove najave da će menjati prava radnika sa istoka na zarade na zapadu Evrope.
Kao što je poznato, istočna radna snaga radi na zapadu za daleko niže plate, s tim što zapadni poslodavci plaćaju minimalne doprinose propisane na istoku, u zemljama porekla.
Menjanje odrednica o tzv. slobodnom kretanju radne snage propisano je ugovorom o funkcionisanju EU koji može da se menja isključivo jednoglasno.
Ovo je bilo jedno od Makronovih predizbornih obećanja, a samit na kome je on bio u ulozi "spasioca", pokazao je upravo da je to obećanje - iluzija.
Vaspitani u duhu republikanske slobode, milioni Francuza reaguju na društvenim mrežama upozoravajući da je Makron francuski predsednik, a ne monarh i da ne treba da "sebe vidi kao Napoleona".
- Gde smo, u Francuskoj ili bivšem Sovjetskom Savezu - pitaju mnogi pred ovom neviđenom propagandom.
Čistke
Ovakvo podaničko izveštavanje usledilo je posle čistki u francuskim redakcijama kakve do sada nisu viđene.
Čim je Makron pobedio na predsedničkim izborima voditelj večernjeg TV dnevnika David Pižadas sa drugog kanala javnog servisa dobio je "zahvalnicu" od direktorke.
Na njegovo mesto postavljena je An Sofi Lapiks, supruga bliskog saradnika Emanuela Makrona.
Čistke su obuhvatile i privatne medije, pre svega one čiji su vlasnici ili suvlasnici bili finansijeri Makronove predsedničke kampanje.
Mlada novinarka Nataša Polonji najurena je iz radio stanice Evropa1 čiji je vlasnik Drai, misteriozni francusko-izraelski milijarder koji dobija kredit na kredit mnogo lakše nego mnoge države i poseduje ključne francuske medije.
Da bi sve bilo jasno, odmah po tom ugašena je i njena emisija na TV kanalu Pari premijer.
Iluzije o izbornim rezultatima
Iza statistika o ubedljivoj Makronovoj pobedi stoje druge statistike koje dovode u pitanje njegov legitimitet. Naime, samo 16 odsto Francuza od onih koji su glasali za Makrona, učinili su to jer podržavaju njegov neoliberalni program.
Ostali su Makronu dali glas samo zato da ultredesničarka Marin le Pen ne bi postala predsednica. Rekordno mala izlaznost stvorila je iluziju o navodno ubedljivoj pobedi Makronove stranke Republika u pokretu.