NATO u Srbiji je na "nultoj sumi" zbog Rusije
"Za zemlju kao što je Srbija nije kontradiktorno ukoliko želi da ima bezbednosnu saradnju i sa Rusijom i sa NATO-om, to nije nulta suma iz teorije igara, izjavila je zamenica generalnog sekretara NATO-a", Rouz Gotemiler, i izrazila nadu da i Rusija ima takav stav.
Ona je, povodom raspoloženja građana Srbije prema NATO.u, ponovila da žali zbog patnji koje je Alijansa nanela stanovništvu 1999. godine podsetivši da je o tome govorio i generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg.
Kada je reč o zabrinutosti Amerike zbog izgradnje rusko-srpskog humanitarnog centra, Gotemilerova kaže da je to bilateralno pitanje između Srbije i Rusije, ali upozorava da svaka država koja namerava da pruži diplomatski status civilnoj ustanovi, treba o tome dobro da razmisli.
- Na Beogradu će biti da donese odluke o ovom pitanju - to nije do mene, bilo bi dobro da znamo o čemu se tačno radi - naglasila je zamenica generalnog sekretara NATO-a.
Ona je napominje da je Rusija ima dugotrajne kulturne i istorijske veze sa ovim delom sveta, a tu su i ekonomske veze, kao i bezbednosne veze Moskve sa Srbijom.
- Ja smatram da ne treba uvek da mislimo o uticaju Rusije ili NATO-a na neku zemlju kao na ’nultu sumu‘ - gde je nemoguće da oba igrača pobede. To je najvažnija stvar. U NATO-u kažemo da države treba da imaju mogućnost da biraju svoje bezbednosne partnere, da izaberu sa kim će sarađivati - poručila je Gotemilerova.
Govoreći o zabrinutosti generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga zbog predloga za formiranje Vojske Kosova, Gotemilerova je ponovila da je za tako nešto neophodno da se donese amandman na Ustav.
- To je pitanje državne politike, što svakako utiče i na celokupan region. Pa na kraju i na naše sigurnosne snage na Kosovu. Zato mislim da je bilo jako važno za generalnog sekretara Stoltenberga da bude jasan i precizan o tome šta nas brine i bilo nam je drago što je odluka otišla u pravom pravcu - rekla je Gotemilerova.
Upitana da li misli da politička kriza na Kosovu može da eskalira, ona je rekla da to može uvek da se desi, u bilo kom delu sveta.
- Ja smatram da je za ovaj region važno da, iako postoji duga istorija, ima i napretka u državnim sistemima i vladama u zemljama iz regiona. Zato je ključno primenjivati ’korak po korak‘ pristup problemima, ali naglašavam da je neophodna vladavina prava. Mi ćemo - gde možemo - kroz NATO uvek slati takve poruke - rekla je Gotemilerova.
Na pitanje da li će Srbija biti više usmerena na saradnju sa NATO-om nakon priključivanja Crne Gore Alijansi, ona je izrazila nadu da će se nastaviti s unapređenjem saradnje, ali je rekla da će na Beogradu biti da donese odluke.
- Predsednik i članovi Vlade će morati da odluče šta ima više smisla za Srbiju. Iz perspektive NATO-a, smatramo da je Srbija dobar partner, ostvarujemo partnerstvo u brojnim oblastima - rekla je ona.