Tropski talas pogodio Evropu: U Sibiru 37, Srbija "narandžasta"
Čitavu Evropu pogodile su visoke temperature, a u Britaniji je zabeležen najtopliji dan u junu u poslednjih 40 godina. Temperatura i u Srbiji raste dan za danom
U Portugalu, više od 1.000 vatrogasaca se i dalje bori sa šumskim požarom koji je izbio proteklog vikenda i u kome su stradale 64 osobe, prenosi AFP.
Hladnije vreme je pogodovalo njihovim naporima da obuzdaju vatru, međutim termometri i dalje beleže oko 35 stepeni po celzijusu - nivo koji od Evrope pravi rernu, uključujući Italiju, Austriju, Holandiju i čak Švajcarske Alpe.
U Hrvatskoj su, takođe, izbila dva požara na južnom delu jadranske obale, što je primoralo lokalne vlasti da narede evakuaciju 800 turista, iako je plamen sada pod kontrolom.
-Tačno je da smo se uplašili. Sa prozora hotelske sobe izgledalo je kao da je požar na vratima - rekla je švedska turistkinja lokalnim medijima.
Kakve su prognoze?
Studija objavljena u ponedeljak upozorava da će ekstremni toplotni talasi postati sve uobičajeniji širom sveta, čak i ako je porast temperature ograničen na dva stepena Celzijusa.
Na severnoj hemisferi, na kojoj je počeo letnji solisticij, vatrogasci su na oprezu i u Austriji, gde se organizuje obeležavanje najdužeg dana u godini paljenjem vatri na festivalu Svetog Jovana.
U Italiji, prognostičari kažu da bi trenutni toplotni talas mogao da bude najjači u poslednjih 15 godina, sa temperaturama koje su i za osam stepeni iznad godišnjeg proseka - u Milanu je zabeleženo 39, a u Alpima, na visini od 1.000 metara i do 30 stepeni.
U toj zemlji je i državna poštanska služba objavila da će njeni službenici pozivati starije i invalide da bi proverili kako su.
A kod nas...
Usled visokih temperatura, na teritoriji cele Srbije u petak je na snazi narandžasti meteoalarm koji označava opasne vremenske prilike.
Ženama vozačima autobusa dozvoljeno da voze u suknjama, što nije po protokolu, zbog čega su muškarci - vozači u Nantu protestovali, jer njima nije dozvoljeno da voze u bermudama.
U Sibiru je takođe zabeležen toplotni talas, sa temperaturama do 37 stepeni u gradu Krasnojasku.
Međutim, u toj zemlji zabeležena je i druga ekstremna temperatura - svega jedan stepen i sneg u Murmansku na severu Rusije, javili su ruski mediji, a kako se navodi, mnogi građani se smrzavaju, jer je tokom leta u stanovima isključeno centralno grejanje.