Presečen kanal pranja novca od narkotika: Robija za "Kumu" kineske mafije
Dok bi niska 52-godišnja Ping He išla prema prodavnici namirnica koju je vodila u sidnejskom Neutral Beju, malo bi ko u njoj video išta više od obične domaćice. U njenom apartmanu na ulici Jeo, međutim, ona je bila prava "Kuma" koja se bavila unosnim pranjem para. Mreža u kojoj je bila poslala je u inostranstvo stotine hiljada dolara stečenih ilegalnom prodajom droga.
Policija NSNj veruje da je uhapsila krupnu ribu u lancu pranja novca. Njoj se već sudilo i osuđena je za neka krivična dela. Prošlog meseca priznala je da je kriva po još jednoj optužbi i sada čeka i tu presudu.
U interesu istrage dosad je bilo nemoguće objaviti detalje policijskog posla. Detektivi su stavili "Kumu" He, takođe poznatu i kao "Anđeo", pod prismotru još 2014. godine, uočivši njene česte veze s ličnostima iz organizovanog azijskog kriminala, prenose mediji u Australiji.
Zvanično, ona je vlasnik prodavnice Dani's u Neutral Beju, a nezvanično je deo sindikata koji je prao pare od Australije do Kine, pa onda opet u Australiju. Deo tih para završavao je u rukama kineskih državljana iz Sidneja poznatih po sklonosti ka kocki, navedeno je za sud.
Cela mreža radila je na pranju zarade od droge putem višestrukih transakcija i preko nekoliko agencija, kako bi se prikrio pravi izvor i izgledalo kao da novac potiče iz legalnog toka.
He je uzimala jedan do dva odsto za svoje "usluge", a znala je i da organizuje nekoga da sa svežnjevima novca otputuje u Melburn i da se za slanje para preko granice koristi tamošnjim agencijama.
Zarada dva odsto
U avgustu 2014. prislušni uređaji u "Kuminom" stanu registrovali su da sada osuđeni diler droge Džejms Zu (48) i još jedan čovek provlače 300.000 dolara kroz mašinu za brojanje.
"Ja ću prvo uzeti moj postotak, f...k koliko bi to bilo", pitala je ona Zua, koji je sebe nazivao Majstorom.
"300.000, dva odsto, 6.000 dolara... uzimam li ja 6.000?"
Onda je Zu odgovorio: "Tačno, u redu je, uzimaš 6.000 dolara, mojih je 9.000."
Igrači u kolu nazivali su sebe nadimcima, kao što su Glavonja, Vođa tima i Kuma.
Zabeleženo je kada je He uputila kurira da izdeli 250.000 dolara na po 50.000 i putem različitih pošiljalaca položi na jedan bankovni račun.
U maju 2014, He je poslužila za prebacivanje zarade od droge iz Kine u Australiju. Te pare su bile upućene Kinezima u Australiji koji su imali pare deponovane na njenom računu u kineskoj banci.
"Kuma" je, kao vođa sindikata, osuđena na pet godina zatvora, od čega na najmanje tri godine. Ona još čeka kaznu za učešće u kriminalnoj grupi koja će joj biti izrečena u novembru.
Šifra jabuke i pomorandže
"Kuma" je takođe snimljena kako razgovara o cenama droge sa 52-godišnjim muškarcem po imenu Ren, služeći se izrazima kao što su jabuke i pomorandže kao šifrom za težinu metamfetamina.
U strahu da bi Rena mogla da prati policija, Zu je uputio "Kumu" da se drži dalje od njega.
"Jesi li znao kako je Ren napravio toliko para", pitao ju je Zu 2014. godine. "U prošlosti, ja sam bio taj koji je Renu pružio f...ing priliku da uđe u posao."
U policijskim racijama, uhapšeni su svo troje.