On je najmlađi milijarder i Putinov zet
Venčanje člana porodice nekog predsednika puklo bi kao bomba u zapadnim medijima, i danima bi se vrtelo na naslovnim stranicama. Ne i u Rusiji, gde o venčanju ćerke Vladimira Putina, Katarine, i najmlađeg ruskog milijardera Kirila Šamalova, još nema ni potvrde.
Ako smo nešto naučili o globalnoj politici ove godine, to je da očekujemo neočekivano. Ruski predsednik Vladimir Putin spreman je za još jedan šestogodišnji mandat, a sa 64 godine nema očiglednog naslednika - po meri. Ali šta bi se dogodilo da se probudimo u svetu bez njega? Magazin "Ozy", analizirao je potencijalne igrače koji bi možda izašli na scenu ako bi je Putin napustio.
Tako to rade u Rusiji. I zato Šamalov, koji se na Forbsovoj listi vodi kao najmlađi ruski milijarder, pominje se u stranoj štampi kao Putinov zet, iako zvaničnici odbijaju da potvrde bilo kakve privatne detalje o njegovom životu. Zbog nedostatka privatnih medija u Rusiji, Putinu je privatnost zapravo i moguća.
Navodni zet je sin Nikolaja Šamalova, jednog od Putinovih dugogodišnjih prijatelja i "ortaka sa hokeja".
- Putin je od mlađeg Šamalova napravio milijardera i omogućio transfer bogatstva na sledeću generaciju - kaže Karen Daviša, autor dela "Putinova kleptokratija".
Nikolaj je i akcionar u "Ruskoj banci", koju BBC označava kao "ličnu banku" ruskih oligarha, i koja je pod sankcijama SAD i EU nakon tenzija zbog pripajanja Krima 2014. godine, uz još nekoliko ruskih banaka i biznismena.
Ta porodična veza mogla je da "pogura" sinovljev uspon. Sa 20 godina, dve godine pre nego što je završio školovanje, imao je važnu poziciju u državnoj gasnoj kompaniji "Gasprom", a sa 26 bio je potpredsednik SIBUR-a, ogromne petrohemijske firme.
Vladimir Gelman, profesor političkih nauka na Evropskom univerzitetu u Sankt Peterburgu i na Univerzitetu u Helsinkiju, kaže da je drugarski kapitalizam zastupljen svuda u svetu, ali je Rusija posebna zbog mnoštva državnih preduzeća čija rukovodstva su tesno povezana međusobno, kao i sa i državnim liderima. Gelman kaže da je lični profit motivacija za postavljanje ljudi na ove pozicije velike političke moći i povezanosti. Ali dodaje da to nije samo zbog kleptokratije, već se te kompanije često koriste u službi strateški ciljeva Rusije u pogledu spoljne politike.
Ubrzo nakon navodnog venčanja sa Putinovom ćerkom Katerinom, Šamalov je kupio 17 odsto udela u SIBUR-u, i to dodao na prethodnih 4,3 procenata, čime je postao drugi najveći akcionar kompanije. Navodno, on više nije deo menadžmenta, ali je prodajom svojih deonica 2015. godine, iznenada postao milijarder - iako Putinov navodni zet nije komentarisao svoje bogatstvo.
Sve podseća na Donalda Trampa i Džareda Kušnera - bez nezavisnih medija ili istražitelja koji bi ukazali da rade bilo šta nezakonito.
- Šamalov se ne brine mnogo zbog tih institucija - kaže Gelman.
Istorijski, nedostatak jakih medija u Rusiji, prema Dejvidu Hofmanu, ohrabrilo je obične građane da se udalje od politike, biznisa i poslova državne elite. Kremlj je jednostavno ignorisao sva pitanja.
Bez mogućstva da bilo šta preduzme, društvo je nastavilo da funkcioniše, mada sa više sloboda nego u sovjetskom periodu, i ogromnim bogatstvom koje bankarstvo i prirodni resursi donose u zemlju.
Ako bi Putin iznenada nestao, da li bi Šamalov, sa svojim porodičnim vezama i bogatstvom, imao šansu da uzme moć? Mnogo bi zavisilo od okolnosti pod kojima bi Putin napustio scenu. Ali gledajući autokrate širom sveta, Gelman smatra da će se Šamalov teško probiti.
- Većina ovakvih preuzimanja vlasti je neuspešna. Biće sve osim glatke promene vlasti, naročito jer se ne radi o sinu, već o zetu - smatra Gelman.