Industrija nam truje decu, a države ćute (4): Hormoni lete kao baloni
U dokumentarnoj emisiji Otrov u šamponima i kremama na nemačkoj TV stanici SWR ponovo je skrenuta pažnja na opasne hormonske ometače koji nam ulaze pod kožu pri svakodnevnoj kozmetičkoj rutini. Majka dvoje dece, 33-godišnja Karolin Rozales, nemačka blogerka i autorka, jedna je od retkih koja nije ostala zavedena primamljivim reklamama.
Kada je saznala da penaten krema koju je koristila za sina sadrži supstancu koja u detetovom telu deluje hormonski, bila je šokirana. Svaka porodilja u Nemačkoj, naime, dobija komplet sa ovim poznatim kozmetičkim proizvodima za negu beba. Karolin je šest meseci mazala kožu svog sinčića, a onda čula za hormonske ometače.
Počela je da istražuje o tome i saznala da je u Danskoj upotreba parabena zabranjena u proizvodima za decu ispod tri godine. Ona je pokrenula inicijativu da se isto to uradi i u Nemačkoj i preko interneta skuplja potpise, smatrajući da je to potpuno logično s obzirom na to da postoje odgovorne zemlje u kojima se o takvim stvarima vodi briga.
Prepušteno svesti pojedinaca
Bisfenoli, ftalati, parabeni i slične supstance čije se ime teško izgovara, a još teže razume, sveprisutni su i u ekološki osvešćenoj Nemačkoj, jer je profit izgleda mnogo snažniji argument od zdravlja. Zvanična politika se drži pasivno i poziva na EU-regulativu. Ekipa emisije Vox Pop
televizije ARTE se zapitala da li je razlog delovanje lobista hemijske industrije?!
Ambalaža koja ubija
Nemac Andreas Kortenkamp, toksikolog sa londonskog Brunel univerziteta, već godinama je ubeđen da uobičajene materije za konzerviranje i UV-filteri u kozmetici utiču na hormonski sistem i da saučestvuju u oboljenjima kao što je rak dojke, poremećaji ciklusa i plodnosti, rak prostate i testisa.
On je svoja istraživanja sažeo u izveštaj za EU i učestvovao je u studiji Svetske zdravstvene organizacije na tu temu, koja pored kozmetike, smatra i plastična pakovanja i sredstva za zaštitu biljaka - latentnim civilizacijskim ubicama.
Da ima mesta sumnji pokazuje to da je Evropska komisija odluku o pravilima korišćenja ovih materija donela tek nedavno, i to na pritisak pojedinih država, posebno Francuske, Švedske i Danske.
Ovakav pravilnik bio bi svetska premijera, ali na poslednjoj sednici održanoj krajem februara 2017. godine o nacrtu dokumenta još uvek nije postignut konsenzus, iako u naučnom smislu ne postoje nikakve sumnje. Svetska zdravstvena organizacija čak u endokrino aktivnim supstancama vidi jednu od najvećih opasnosti za globalno zdravlje.
Svuda ima opasnog bisfenola A
Za sada je, što se tiče Nemačke, sve uglavnom prepušteno svesnim pojedincima i apelima nadležnih organizacija. Nemački Centar za zdravlje već godinama upozorava na opasnost hemikalije bisfenol A i podstiče potrošače da se sami odgovorno ponašaju "kad je već očita nesposobnost delovanja zakonodavca", ali je i pored toga skoro nemoguće da se čovek u potpunosti zaštiti.
Hormonski kokteli u kupatilu
Šamponi, kondicioneri, losioni za telo, kreme za lice i ruke - kad ujutru izađemo iz kupatila, naše telo smo već obradili čitavim arsenalom proizvoda. Za neke od njih postoji sumnja da povećavaju rizik oboljenja od raka jer deluju hormonski.
Kako je u svojim istraživanjima utvrdila Savezna agencija za životnu sredinu, bisfenol A se nalazi u bebi-flašicama, plastičnim dozama, ceduljama za parkiranje, na računima u radnjama, konto-izvodima, vozačkim dozvolama, koncertnim kartama, etiketama za kofere...?!
- Tokom istraživanja smo našli bisfenol A kod svih ljudi i svakog deteta. Kad izračunamo koliko toga neka osoba primi, to je mnogo manje nego što se trenutno označava rizičnim, ali je ipak dovoljno za ono koliko nam je potrebno da se u jednom eksperimentu sa životinjama izazovu efekti - objašnjava Andreas Giz iz ove agencije.