Kako Islamska država zarađuje u Evropi
Rusija raspolaže informacijama o pokušajima terorističke organizacije Islamska država da investira u projekte u Evropi putem bliskoistočnih banaka i prosledila je svoja saznanja nadležnim institucijama u SAD, saopštio je zamenik direktora Odeljenja za nove izazove i opasnosti pri Ministarstvu spoljnih poslova Rusije Dmitrij Feoktistov.
- Kao potvrdu naših navoda, poslali smo konkretna imena bliskoistočnih banaka koje su umešane u poslovanje sa dve zapadnoevropske zemlje kod kojih ulažu novac - rekao je Feoktistov novinarima nakon susreta sa delegacijom SAD u okviru grupe za izradu finansijskih mera borbe protiv pranja novca. Ova grupa se bavi suprotstavljanjem pranju novca stečenog kriminalnim putem, kao i sprečavanjem finansiranja terorizma.
Diplomata nije detaljnije govorio o kojim se evropskim državama radi, ali je ipak podvukao da su "Amerikanci počeli da obrađuju informacije i da su izrazili zahvalnost“.
Prema rečima Feoktistova, već je ranije bilo informacija o pokušajima Islamske države da investira u nepokretnosti u Njujorku i Turskoj.
Feoktistov je istakao da je operacija protiv terorista u Siriji i Iraku, odnosno konkretno uništavanje i neutralisanje energetske infrastrukture dovelo do značajnih gubitaka koje je ta teroristička organizacija imala od prodaje nafte i gasa: za poslednje dve godine mesečni prihodi su opali sa 50 miliona na 12 do 20 miliona.
Od početka akcije ruske avijacije u Siriji, objašnjava Feoktistov, bilo je uništeno 206 objekata za proizvodnju nafte i gasa, 4.000 cisterni za prevoz goriva, 176 objekata za preradu nafte.
Zato, prema rečima ruskog diplomate, teroristi nastavljaju da traže nove načine i izvore finansiranja, praktikujući već poznate kriminalne radnje poput kidnapovanja pojedinaca i traženja otkupa, reketiranja stanovništva, prodaje umetničkih vrednosti i antikviteta „na crno“.
Takođe, zabeleženi su i pokušaji Islamske države da preuzme trgovinu narkoticima na severu Avganistana, gde se inače beleži grupisanje terorista. Osim toga, podaci sa terena govore da teroristi čak kontrolišu i masovno krijumčarenje i prevoz izbeglica u Evropu.
Registrovani su i pokušaji terorista da investiraju u farmakologiju, medicinu, građevinarstvo.
Feoktistov ističe da su u Iraku teroristi preuzeli kontrolu nad rudnikom fosfata i objekata za proizvodnju fosfatne kiseline, a u Siriji nekoliko fabrika za proizvodnju cementa i niz drugih preduzeća.