Imena pisali i glagoljicom
U Srpskom kulturnom centru u Vilu održan je Dan slovenske pismenosti. U prvom delu programa mladi Aleksa Miletić je odsvirao nekoliko kompozicija na kavalu i fruli.
Zatim je nastavnica Marija Gaćinović održala predavanje o počecima slovenske pismenosti o tome kako su Sloveni živeli u prapostojbini između Karpata i Baltičkog mora i o njihovom raseljavanju u tri pravca i razdvajanju na tri grupe: istočnoslovensku, zapadnoslovensku i južnoslovensku, kojoj pripadamo i mi, Srbi.
U nastavku je bilo reči o tome da je ćirilica najverovatnije nastala u Bugarskoj u gradu Preslavu i da je u državi Raškoj u 12. veku, za vreme vladavine Stefana Nemanje, potisnula glagoljicu. Na slajdovima je prikazan i jedan od najznačajnijih naših srednjevekovnih spomenika pismenosti, pisano starom ćirilicom: "Miroslavljevo jevanđelje".
Sveštenik Brane Sarić je govorio o životu i školovanju solunske braće Ćirila i Metodija, o razlozima zbog kojih su baš oni odabrani da budu slovenski misionari i raznim neprilikama i iskušenjima sa kojima su se tokom svoje misije suočavali i borili.
U obeležavanju Dana slovenske pismenosti učestvovali su i učenici Dopunskih škola na srpskom jeziku iz Vajnfeldena, Roršaha, Sankt Galena, Krojclingena i Gosaua i njihovi roditelji. Za učenike je pripremljeno nekoliko radionica, zavisno od uzrasta: bojili su i isecali slova po kojima je azbuka dobila ime (A - az i B - buki), bojili su stara slova ćirilice, koja se danas ne koriste i igrali se slovima ćirilice. U radionici su učestvovali i roditelji, koji su slovima glagoljice pisali svoje ime i prezime, godinu i datum rođenja.
Ponosni organizatori
- Upravo zbog ovakvih dešavanja i manifestacija smo napravili centar, a cilj nam je da i u budućnosti budemo domaćini i organizatori ovakvih priredbi - kaže Dragan Vasiljević, predsednik Srpskog kulturnog centra u Vilu.