"Demonizuje se Rusija, a na američkom tlu nije bilo rata više od 150 godina"
Amerika je na svom području poslednji put bila u ratu 1860. godine i većina Amerikanaca danas rat vidi kao “apstrakciju i zabavu”.
![](/data/images/2017-02-15/637897_united-states-1823987-1280_f.jpg?1495209857)
- Današnja demonizacija Rusije je posebno uvredljiva kada pogledate patnje ruskog naroda tokom Drugog svetskog rata - piše novinarka Natali Boldvin nakon posete spomen-muzeju posvećenog opsadi Lenjingrada.
Muzej je spomenik vojsci i civilima koji su odbranili grad. Vojnici i civili su gasili požare, uklanjali neeksplodirane granate iz zgrada, popravljali vozila i evakuirali civile. Blokada je trajala 872 dana, od 8. septembra 1941. do 27. juna 1944. godine, a odnela je 1,2 miliona života, uglavnom usled gladi i hladnoće, ali i zbog bolesti i bombardovanja.
- Od 3,5 miliona predratnog stanovništva, samo je njih 700 hiljada ostalo živo. Među njima su bili vojnici, radnici, deca i žene. Od svih preživelih, oko 300 hiljada bili su vojnici koji su došli iz drugih delova zemlje da bi pomogli u opkoljenom gradu. Malo je verovatno da je prosečni Amerikanac u stanju da shvati razmere ovih patnji. Osim za male skupine Amerikanaca koji su poslati da se bore u raznim besmislenim sukobima, rat je nešto što se događa “negde drugde i nekom drugom . To je za njih apstrakcija ili, što je još gore, zabava - piše autorka članka Natli Boldvin.
Natali često optužuju za rusofiliju, a jedan od razloga je i njena knjiga "Ukrajina - velika šahovska partija i kako je zapad bio matiran"
- Amerika s dve strane ima okeane, a na severu i jugu “slabe i prijateljski nastrojene susede”. U Sjedinjenim Državama nije bilo rata od 1860. godine, a poslednju invaziju smo imali 1812. Sve to objašnjava ograničenja i manjak skromnosti američke mladosti. Do te mere su lišeni mudrosti da sebe smatraju izuzetnim i nezamenjivim - zaključuje novinarka Consortium Newsa.