Trampova panika u očima Moskve i Vašingtona?
Iznenadna odluka američkog predsednika Donalda Trampa da smeni direktora FBI-ja Džejmsa Komija mogla bi se, i u Moskvi i u Vašingtonu, smatrati nespretnim potezom koji ukazuje na paniku, ocenjuje britanski stručnjak za Rusiju Keir Džajls.
On smatra da bi Komijevo otpuštanje moglo poljuljati rusko poverenje u Trampa, prenosi CNN.
- U Moskvi su verovatno zaključili da će Tramp u pregovoru s Rusijom biti jednako nepredvidljiv kao i u američkoj unutrašnjoj politici. U toj atmosferi sumnje, bilo je neizbežno da se Trampovo otpuštanje Komija počne smatrati još jednim pokušajem odvraćanja istrage o njegovim vezama s Rusijom - objašnjava Džajls.
Istina je, napominje on, da Rusija možda odobrava privremeni rezultat - stvaranje dalje nesloge u američkim vladinim agencijama, koje nastoje da se suprotstave ruskim neprijateljskim potezima protiv SAD.
- Međutim, i u Moskvi i u Vašingtonu to se može smatrati i nespretnim potezom koji ukazuje na paniku te samo još više privlači pažnju na Trampove veze s Rusijom - ukazuje ovaj stručnjak za Rusiju.
Prema njegovim rečima, Trampovo nepoverenje u sopstvene obaveštajce koristi svim američkim neprijateljima, ne samo Rusiji.
- Tramp može da naškodi bezbednosti SAD nepromišljenim potezima na isti način kao i ruski agent. Mešanje u američke i francuske predsedničke izbore jasno pokazuje da Rusiju nije briga za imidž u javnosti te da je sve više spremna da se ponaša izvan okvira međunarodnih konvencija i prava - tvrdi Džajls.
Neki tvrde, navodi on, da su nedavni ruski potezi namenjeni samo očuvanju ruske nacionalne bezbednosti protiv mogućih prijetnji sa Zapada, i to uvek treba uzimati u obzir u pokušaju razumevanja Rusije.
- Međutim, i ovaj put su motivi Rusiji manje važni od ishoda operacija koje sprovodi. Šta god Trump uradio, ukoliko to oslabi SAD - u Moskvi će biti dočekano s dobrodošlicom - zaključuje britanski stručnjak.