Paklena igra tera u smrt
Kao većina tinejdžera u Francuskoj devojčica s pseudonimom Mari ima svoje naloge na Fejsbuku, Instagramu i Snepčet.
Međutim, majka joj je pre četiri nedelje oduzela mobilni telefon kako ne bi mogla da bude u vezi s drugaricama, naročito s onom koja joj je bila "pokrovitelj" za učešće u igri Plavi kit. Ovu igru u Rusiji je osmislio Filip Budejkin, ali već je izazvala paniku po celoj planeti gde god su razni monstrumi preuzeli njegov metod.
Ostalo 50 dana života
Učesnik preko "pokrovitelja" dobrovoljno stupa u vezu sa misterioznim nalogodavcem kome se obavezuje da će ispunjavati sve njegove zahteve. Ako dva puta odbije - kazna je samoubistvo. Ako odbije samoubistvo - slede zastrašujuće pretnje.
Igra traje 50 dana i svaki put slede sve teži zahtevi, od izlaska iz kuće usred noći, pa do samopovređivanja. Pedeseta naredba uvek je ista, od učesnika se traži da počini samoubistvo.
- Ako odbiješ naredbu, gubiš poene i vraćaš se na nultu poziciju. Kada se to dogodi prvi put učesnik, na primer, mora da napusti školu, a drugi put da se ubije - ispričala je Mari francuskim medijima.
Mari su u međuvremenu saslušali inspektori. Ispričala im je kako je lakomisleno iz radoznalosti ušla u ovu igru.
- Čula sam da se deca ubijaju zbog Plavog kita. Pomislila sam da je to glupo i da ću je lako savladati, a potom da se hvalim da su se drugi ubili, a ja pobedila - priča Mari koju je privukla uzbudljiva situacija.
"Seci ruke u parku"
U želji da nađe nekoga ko ima veze s igrom ona je na svom Fejsbuk profilu objavila "hashtag #F57" koji upotrebljavaju učesnici. Javila joj se drugarica Dina koju zna iz osnovne škole s nedorečenom porukom da "zna nešto o tome". Dina je pristala da regrutuje Mari, tražila je osnovne lične podatke, kao i težinu, visinu, naziv škole koju pohađa. Posle toga Mari se preko Instagrama javio nepoznati naredbodavac.
- Morala sam u dva sata posle ponoći da izađem iz kuće, nacrtam krug oko sebe, kažem jednu rečenicu četiri puta, a sve to snimajući se - priča Mari.
Dina je kao "pokrovitelj" na tome dobila 100 poena. Sledili su teži zadaci, da bi pred kraj za 500 poena Mari morala da napusti nastavu, ode u park gde je trebalo da iseče ruke i da poljubi nepoznatu osobu. Mari je odbila i tada su počele pretnje. Naredbodavac joj je poslao poruku preko Instagrama: "Savetujem ti da ne pogoršavaš svoj položaj, ako Dina umre u nedelju, pobrinuću se za tebe."
Mari se poverila starijoj prijateljici i ona je alarmirala roditelje i policiju. Međutim, šef žandarmerije u francuskom departmanu Drom Tijeri Šopar kaže da istrage kod Fejsbuka i Instagrama dugo traju.
Savet roditeljima
Sličnih slučajeva bilo je i u drugim krajevima Francuske, pa su vlasti ovih dana preko medija pokrenule kampanju obaveštavanja.
- Pazite na decu, trudite se da ne izgubite njihovo poverenje, da ih ne zastrašujete kaznom o ukidanju interneta kako bi vam se poverili ako upadnu u tešku situaciju - savetuju francuske vlasti, a gotovo da nema kontinenta i zemlje gde ministarstvo unutrašnjih poslova nije podiglo uzbunu i izdalo saopštenja kojima upozoravaju roditelje tinejdžera da im decu vrebaju sa smrtonosne igre.
- Obično od 15 dana do tri meseca, jer je reč o američkim sajtovima kojima moramo da se obratimo za podatke - rekao je Šopar.
Čistim društvo od biološkog otpada!
Igra Plavi kit prvo se pojavila na ruskoj društvenoj mreži Vkontakte, a zatim se proširila. Mediji su pronosili informacije o navodno 130 samoubistava tinejdžera, pa su reagovali i deputati ruske Dume.
To je u novembru dovelo do hapšenja u Moskvi autora igre Filipa Budejkina, koji je dan ranije izjavio da se ne boji zatvora. On je prebačen u rodni Sankt Peterburg, gde mu je u petak produžen pritvor, a portparol suda Darja Lebedeva saopštila je da je on priznao krivicu. Ruski islednici su utvrdili da je on odgovoran za podstrekivanje na samoubistvo 15 maloletnika u 10 regiona zemlje. Pri tom je koristio pseudonime, Filip More, Miron Seth, Čuvar istine i druge. On je posle veštačenja u psihijatrijskoj klinici priznat uračunljivim, a izvori ruskih medija navode da je Budejkin objasnio kako je društvo oslobodio biološkog otpada. Reč je o osobi koja je bila u sukobu s roditeljima, loš đak, bez devojke i posla.
U svih 10 ruskih regiona gde su se samoubistva dešavala traga se za saučesnicima Budejkina, obavljaju se pretresi i zaplene računara.
Apatija glavni znak
Brejdo ukazuje i na znake na osnovu kojih roditelji mogu da posumnjaju da je dete uvučeno u paklenu igru.
- Menja se dečje psihološko stanje. Zapuštaju školu i postaju apatični prema svemu u roku od dva meseca - kaže Brejdo.
Pukovnik Anton Brejdo, načelnik uprave Isledničkog komiteta koji vodi ovu istragu, kaže da slični Budejkinu nastavljaju njegovo nedelo.
- Kada smo počeli istragu shvatili smo da se niko od njih ne boji i da internet kipi od njihovog delovanja. Naš zadatak je da prestupnike izdvojimo iz društva i da ih nateramo da se uplaše - kaže Brejdo.
On za Budejkina kaže da je pravio što veće grupe na društvenoj mreži kako bi iz njih izabrao decu koja su najpodložnija uticaju i potom ih preko najlakših zadataka psihološki sve dublje uvlačio u igru s kobnim krajem.