Makron ide po novu pobedu
Nakon pobede nezavisnog kandidata pokreta U marš! Emanuela Makrona na francuskim predsedničkim izborima pravi izazovi za Francusku tek počinju. Osim što je premoćno pobedio svoju protivkandidatkinju, populistkinju i ekstremnu desničarku Marin le Pen, Makron je verovatno i trajno razorio dve najveće stranke u Francuskoj.
Ni republikanci, koji su osnovali Petu Republiku, ni socijalisti, koji su vladali proteklih pet godina, nisu imali svoje predstavnike u drugom krugu predsedničkih izbora. Nakon poraza njihovih kandidata Fransoa Fijona i Benoa Amona u prvom krugu, obe stranke nalaze se na prekretnici koja će najverovatnije završiti raspadom obe stranke, otkrili su njihovi visoki zvaničnici.
Kako bi mogao suvereno da vlada Francuskom, Makron će morati da postigne većinu u Nacionalnoj skupštini jer u suprotnom neće imati stabilnu vladu. Neke od agencija već najavljuju da bi to moglo biti moguće i bez sklapanja koalicija. Makron je obećao da će pola njegovih kandidata za Skupštinu biti mladi ljudi koji se pre nisu bavili politikom. Na izbore će izaći kao članovi stranke koju tek treba da osnuje, a verovatno se neće zvati U pokretu.
Ali, vrlo je izgledno da će i brojni sadašnji poslanici pretrčati u njegov tabor, pogotovo socijalisti.
Analize pokazuju kako bi Makron mogao imati do 280 poslanika u skupštini, dovoljno za ugodnu većinu koja bi mu omogućila sprovođenje hitnih reformi. Ali, ako podbaci na parlamentarnim izborima, moraće da potraži saveznike među vodećim strankama, što će sigurno značiti određeno ublažavanje njegovih planova.
Socijalisti na kolenima
Socijalisti su pali na najniže grane, te se strahuje da bi budućnost mogla ličiti na 1993. godinu kada je stranka imala samo 60 poslanika.
Gotovo sigurno je da će doći do oštrog raskola u stranci na tri dela. Iako će neki ostati verni, očekuje da će velik broj uticajnih članova preći u novu Makronovu stranku i postati deo nove vladajuće većine.
Kad je reč o dinamici dolaska na vlast, sadašnji je predsednik Fransoa Oland objavio da će se svečana predaja dužnosti održati u nedelju u Jelisejskoj palati. Nakon toga će Makron imenovati svog premijera i vladu. A onda slede i prvi međunarodni susreti, odlazak na Samit NATO-a u Brisleu i G7 u Italiju krajem maja. Nakon dva kruga parlamentarnih izbora formiraće se nova skupština i tada će se konačno videti stvarni raspored snaga na novoformiranoj francuskoj političkoj sceni.
Teško i za republikance
Budućnost ne izgleda obećavajuće ni u stranci koja je stvorila modernu francusku Republiku. Jedini način da politički prežive jeste da ostvare relativnu većinu i uđu u koaliciju s Makronom. Ali, očekuje se i da deo poslanika priđe unapred makronu, a deo se odlije ka Marin le Pen.