Kompjuter konačno naučio slovo ć
U periodu između 1990. i 2014. godine švajcarske vlasti promenile su u procesu davanja državljanstva prezimena više 100.000 istočnih Evropljana, jer u pasoše nije bilo moguće uneti pojedina slova koja ne pripadaju zapadnoevropskom alfabetu, navodi dnevnik "Blik". Tek krajem ove godine problem će (možda) biti rešen, a u januaru je održan stručni skup o načinima da se on prevaziđe.
Teškoće pravi zastareli informacioni sistem koji se koristi za čuvanje baze podataka o imenima, koji ni 50 godina posle uvođenja računara nije u stanju da čuva specijalna slova korišćena u jezicima drugih naroda. Najviše pogođenih je sa prostora bivše Jugoslavije, čija prezimena na ić nikako nisu mogla da budu unesena u pasoše, pa su ljudi tako prisilno dobijali prezimena koja se završavaju na ic. I novopečeni Švajcarci iz Češke, Poljske, Rumunije, Madkarske, Litvanije i Turske bili su preimenovani.
- Ko želi da postane Švajcarac mora da bude u stanju da sam odabere način pisanja imena koje će nositi - kaže na ovu temu poslanik Nacionalnog veća iz Aargaua Sedrik Vermut, koji je podneo zahtev da se sistem prilagodi.
Njegova inicijativa je urodila plodom, pa je na sastanku u januaru predloženo rešenje.
- Cilj je da ubuduće što više osoba svoja imena u Švajcarskoj registruju onakva kakva jesu - rekao je Štefan Podolak koji vodi odeljenje za razvoj u Saveznom birou za statistiku BFS. Da bi se to postiglo, potrebno je uvesti računare koji mogu da koriste prošireni skup slova i usaglasiti sve matične knjige. Tehnički gledano, ne radi se o komplikovanoj izmeni, a pravi izazov leži u kompleksnosti organizacije celog posla, kao i u pravnim pitanjima.
Treutno vlada - haos!
List "Lucernske novine" piše da trenutno vlada potpuni haos: pravila ne propisuju svim zaduženim službama da koriste isti skup kompjuterskih karaktera, pa izmene same po sebi ne bi donele usaglašavanje različitih dokumenata. Zbog toga se u prvom koraku radi pre svega o tome da se razjasni koja slova treba da budu korišćena i šta sve treba da bude izmenjeno.
Nije poznato ni koliko će izmena trajati ni kolika će biti cena. Štefan Podolak kaže da se radna grupa uskoro ponovo sastaje i da je on lično optimista, jer "sve uključene instance imaju veliku volju da se nešto konačno izmeni".