Marš belih protiv žena u crvenom
Stotine hiljada žena odevenih u belo protestovale su protiv socijalističkog predsednika Nikolasa Madura u gradovima Venecuele, a približno jednak broj njegovih simpatizerki odevenih u crveno pozivale su na okončanje nasilja u kojem je u nešto više od mesec dana ubijeno 36 osoba.
Žene u belom u povorci su se kretale prema sedištu Ministarstva unutrašnjih poslova i pravosuđa u centru Karakasa, ali su im prilaz sprečile vojska i policija. Protestovale su protiv upotrebe suzavca kojim su bila rasterana prethodna okupljanja. Nosile su cveće i transparente kojima su osudile "represiju" protiv demonstranata.
- Diktatura živi svoje poslednje dane i Maduro to zna, što objašnjava taj neviđeni nivo represije - rekla je Marija Korina Maćado, bivša članica parlamenta.
Slični skupovi održani su u drugim venecuelskim gradovima kao što je San Kristobal na zapadu, gde su hiljade žena protestovale protiv vlade. Istovremeno, održan je brojčano približno jednak protest žena u crvenom, koje su koračale prema sedištu Narodne odbrane, takođe u centru Karakasa.
Asija Viljegas, zamenica ministra za jednakost polova, objavila je da su se one mobilisale kako bi izrazile podršku predsedniku i poručila je "Ne želimo i ne ohrabrujemo rat, kladimo se na mir".
Poslednja žrtva nasilja u Venecueli je 22-godišnjak, koji je umro u petak nakon što je dan ranije bio ranjen u Valensiji u sukobu opozicije i snaga reda. U toj zemlji, u kojoj traje duboka politička i ekonomska kriza, opozicija protestuje gotovo svakog dana od 1. aprila i zahteva odlazak predsednika pre završetka mandata u decembru 2018.
Sunovrat
Nezadovoljstvo je dostiglo vrhunac jer, prema anketama, sedam od 10 Venecuelanaca želi da Maduro odmah ode s dužnosti. Talas manifestacija u kontekstu pada cene nafte najveći je od mimohoda 2014. kada su prema službenim podacima poginule 43 osobe. U toj zemlji vlada teška nestašica namirnica, lekova i galopirajuća hiperinflacija, za koju MMF predviđa da će 2017. dostići 820 posto.