Bregzit je prekretnica Unije
Ministar inostranih poslova Austrije Sebastijan Kurc ocenio je da se EU zbog Bregzita nalazi pred prekretnicom. On je istakao da EU nakon istupanja Velike Britanije ne sme biti samo manja i slabija, već je potrebna promena kursa. Kurc u tome vidi šansu za otvoreno suočavanje s potrebom za reformom EU.
Generalni sekretar Austrijskog društva za evropsku politiku Paul Šmit kazao je "da smo trenutno suočeni sa rastućom polarizacijom u EU".
- Očekivanja prema EU su veoma velika, zbog čega je i razočaranje veliko kad ne dođe do jasnih, velikih i brzih odluka - naglasio je on dodajući da samo evropska rešenja mogu biti održiva.
I Kurc smatra da EU mora da se osnaži po pitanju odgovora na velika pitanja, kao što su spoljna, bezbednosna i odbrambena politika.
- Bregzit je pokazao da se zabrinutost građana mora shvatiti ozbiljno. Cilj treba da bude jačanje subsidijarnosti. EU mora da se povuče kada je reč o malim pitanjima koja mogu biti bolje rešena u zemljama ili regionima članica - objasnio je on.
U međuvremenu, Britanija se sprema za izbore, a potom i naporne pregovore o istupanju iz Unije. Spremaju se i u Briselu. predsednik Evropske komisije Žan-Klod Junker svestan je da je premijerka Tereza Mej težak pregovarač.
- Primetio sam da je ona tvrd orah - rekao je Junker u poverenju, reagujući u Briselu na izjavu u kojoj je Mej dan ranije opisala samu sebe kao "prokleto tešku" u pregovorima. Mediji ovih dana pišu o napetosti između dva tabora kako se približavaju pregovori o Bregzitu koji bi trebalo da počnu nakon britanskih parlamentarnih izbora 8. juna.
Cena izlaska
Finansijsko rešavanje obaveza, koje je Velika Britanija preuzela kao članica, jedno je od najspornijih pitanja koje EU po svaku cenu mora da reši kako bi do 29. mart 2019. postigao "uređen izlazak". Britanski ministar za Bregzit Dejvid Dejvis dao je do znanja da, ako se dogovor ne postigne, Velika Britanija "neće morati ništa da plati". Reč je o sumi od oko 100 milijardi evra.