NATO u problemu: Putin prodaje Erdoganu moćno oružje kojim ga je nekad držao u strahu
NATO članica Turska blizu je kompletiranja ugovora sa Rusijom oko kupovine moćnog PVO sistema S-400 Trijumf, a konačni dogovor mogao bi da bude sklopljen 3. maja.
Turski ministar odbrane Fikri Išik saopštio je da će se tog datuma predsednici Redžep Tajip Erdogan i Vladimir Putin sastati u dači u Sočiju, te da će kupovina S-400 biti glavna tema razgovora.
- Nakon sastanka trebalo bi da dođe do sledećih koraka o kupovini ruskog raketnog sistema. Dogovor je u finalnom stadijumu, ali to još ne znači da ćemo ugovor potpisati sutra. No, očito je da je Turskoj takav sistem neophodan - rekao je Išik.
Pročitajte još:
* Zaštita od Amera: Asad traži "buk" i "tor" od Putina?
* Putin i Erdogan razgovarali telefonom: Evo šta su dogovorili
Šta će reći Zapad?
Turska se za ruski sistem odlučila jer im NATO navodno nije ponudio "finansijski efikasnu alternativnu ponudu", objavila je ruska agencija TASS.
Vest o kupovini moćnog sistema dolazi u vreme najvećih tenzija između Turske i NATO u istoriji, kao i loših odnosa Moskve i Vašingtona.
U Briselu sigurno neće blagonaklono gledati na ovakav potez Tajipa Erdogana, koji ukoliko bude sproveden u delo sigurno neće proći bez sankcija.
S-400 Trijumf smatra se jednim od najnaprednijih PVO sistema na svetu, koji ima mogućnost rušenja neprijateljskih aviona i balističkih projektila. U sastavu ruskih vojnih snaga nalazi se od 2007, a mogućnost delovanja varira od dalekometnog pa do gađanja meta na kratkom dometu, zavisno od projektila.
A nekada njima držali Turke na nišanu
Zanimljivo je podsetiti da su Rusi u svojoj sirijskoj bazi Latakija rasporedili S-400 kako bi motrili upravo na turske avione, koji su zbog toga, iz straha od gubitka skupe vojne tehnike, drastično smanjili broj poletanja krajem 2015. godine.
Naime, taj potez bio je motivisan incidentom iz novembra 2015, kada su turski lovci F-16 oborili ruski Suhoj 24-M iznad granice sa Sirijom, posle čega su odnosi dve zemlje pali na najniže grane. Ipak, stvar je izglađena posle nekoliko meseci Erdoganovim izvinjenjem Putinu, nakon čega su dve zemlje postale jedne od najbliskijih saveznica.
S obzirom da je S-400 prava "zver", takva mu je i cena, pa za jednu operativnu jedinicu sa 112 projektila i pratećim vozilima treba izdvojiti paprenih 400 miliona evra, navodi "Nešnal interest". Sigurni kupac sistema zasad je samo Kina, iako je za "S-400" zainteresovana i Indija, ali i druge zemlje. Ipak, treba istaći da je malo koja država dovoljno imućna i politički podobna da bi mogla da dođe u priliku da kupi čedo ruske vojne industrije, ističe taj list.
Rusija našla kupca i za Su-35?
Osim što će Erdoganu prodati S-400, Rusija pregovora s Ujedinjenim Arapskim Emiratima o prodaji trenutno najnaprednijeg operativnog aviona u sastavu ruskih vazduhoplovnih snaga, višenamenskog borbenog aviona 4++ generacije, Su-35, piše "Jutarnji list".
Vest je prošle nedelje prvi objavio ruski ministar industrije i trgovine Denis Manturov, koji je rekao da su Emirati zainteresovani za "nekoliko desetina aviona".
Su-35 je zapravo najnaprednija verzija popularnog Su-27 Flankera, a reč je o jednosedu s dva motora koji se ističe možda i najboljim manevarskim sposobnostima bilo kojeg borbenog aviona na svetu.
Ruske vazduhoplovne snage trenutno u sastavu imaju 58 Su-35S aviona, a stiže im još dodatnih 50. Jedini inostrani kupac zasad je Kina koja je naručila 24 Su-35S, od kojih su prvi stigli u decembru prošle godine.