Belgija znala za napad, Francuzi nisu učinili ništa
Francuske obaveštajne službe su još jednom zakazale i dozvolile da se dogodi teroristički napad, ovoga puta u samom centru Pariza.
Za razliku od prethodnih napada sa potpisom Islamske države, ovaj je bio usmeren na policajce - jedan je stradao, dvojica su teško ranjena.
Belgijske službe su tokom četvrtka prosledile svojim kolegama informaciju o tome da je Jusuf el Osri krenuo iz Belgije u Pariz.
"Problem - El Osri Jusef (17/6/1981) – na putu ka Parizu. Drage kolege, policija u Antverpenu ima informacije o jednoj osobi koja ima dosije u našoj službi. Ta osoba je kupila kartu u Taliju i u šest sati je napustila Belgiju. Šaljemo vam i fotografiju. Pozdrav", navodi se u poruci.
Neposredno po objavljivanju da se na Jelisejskim poljima, na putu ka čuvenoj Trijumfalnoj kapiji, u bulevaru koji je jedan od najprometnijih na svetu, dogodio napad na policijski kombi, mediji su preneli da je napad "počinila osoba o kojoj postoje obaveštajni podaci".
Kompletnu konfuziju u ceo događaj unela je informacija da policija nije sigurna da li je samo jedan napadač učestvovao u pucnjavi.
Identitet osobe koju su policajci uspeli da ubiju nije bio objavljen, ali se pojavila fotografija belgijskog državljanina, uz nepotvrđene informacije da se radi o pomagaču ubijenog napadača i da je u toku potraga za njim.
Sve dileme je rešio "entitet" koji je izgleda jedini znao šta će se dogoditi i šta se dogodilo - medijska mreža Amak koja je bliska Islamskoj državi.
U saopštenju je navedeno da je "Abu Jusef, vojnik Islamske države, izvršio napad u Parizu", kao da su izvori informacije "bezbednosne službe". Neimenovani izvor je prethodno rekao za CNN da je "napadač bio poznat francuskim bezbednosnim službama koje se bave islamističkim aktivnostima".
"On je bio predmet obrade francuske bezbednosne službe DGSI. Francuski istražitelji sada veruju da je ovo bio teroristički napad. Veruju da se radi o jednom napadaču i da je opasnost gotova", preneo je CNN.
El Osri je ovim napadom nastavio crnu seriju koju imaju belgijski državljani u Francuskoj i postoji velika verovatnoća da je blizak "srcu Islamske države u srcu Evropske unije" - kvartu Molenbek u Briselu, odakle je većina terorista koji su usmrtili stotine ljudi u Francuskoj u poslednjih nekoliko godina.
Za tri dana u Francuskoj se održavaju predsednički izbori - u vanrednom stanju kome se ne nazire kraj.