Nije samo u Srbiji loše: Lekari u Rusiji plaćeni manje nego u kiosku
U Srbiji se često održavaju protesti lekara zbog loših uslova rada, zbog kašnjenja plata koje su veoma niske. Ali, prema nekim izveštajima ni lekarima u Rusiji "ne cvetaju ruže". Oni zarađuju po satu manje nego radnici u restoranima brze hrane, pokazao je izveštaj o ruskom sistemu zdravstvene zaštite.
Stručnjaci Centra za ekonomske i političke reforme (CEPR) ustanovili su da su doktori plaćeni 2,46 dolara (140 rubalja) na sat, dok su supervizori u lancu brze hrane Mekdolands plaćeni 2,57 dolara na sat (146 rubalja), javljaju ruski privatni mediji.
Izveštaj je otkrio da će broj bolnica u Rusiji uskoro pasti na nivo neviđen od 1913. godine.
Broj bolnica u Rusiji je gotovo prepolovljen od 2000. godine do 2015. godine, sa 10.700 na svega 5.400.
Po planu reformi, taj broj bi do 2022. godine trebalo da bude smanjen na oko 3.000 bolnica u celoj Rusiji, koliko ih je bilo u poslednjim godinama umiruće carske ruske imperije.
U izveštaju se upozorava da će najviše biti pogođena ruralna područja, u kojima je broj raspoloživih bolničkih kreveta tokom poslednjih 15 godina pao za čak 40 odsto.
Ako se ima u vidu da je Rusija teritorija ogromna i slabo naseljena, troškovi se ne mogu određivati isključivo po broju pacijanata po regionima.
- To vodi u neizbežno propadanje zdravstva u malim gradovima i selima - navodi se u izveštaju.
David Melik Husejnov, direktor Instituta za zdravstvo u moskovskom odeljenju za zdravstvenu zaštitu, brani reforme argumentom da su neophodne zbog povećanja efikasnosti.
On je naveo da je tretman pacijenata sve bolji, iako se smanjuje broj bolnica i bolničkih kreveta.
- Iako je broj bolnica manji, one su efikasnije iskorišćene. Svaki bolnički krevet trebalo bi da bude iskorišćen između 85 odsto i 90 odsto vremena. Ako to nije slučaj, trebalo bi ga ukinuti - kaže Melik Husejnov.