"Vesti" u Beču: Duh protesta se širi Evropom
Srpski studenti i mladi u Beču organizovali su u subotu, u podne, na Heldenplacu, skup podrške građanskim protestima u otadžbini, sa kojeg je upućena poruka da žele da Srbija bude demokratska zemlja kao što je i Austrija, u kojoj se svaki glas na izborima broji. Akcija je pokrenuta na društvenim mrežama, na inicijativu studenata poreklom iz Srbije koji studiraju u Beču.
Pred oko 300 okupljenih, organizatori su istakli da se ne radi o demonstracijama, niti protestu, već o okupljanju podrške građanskim protestima u Srbiji. Na nemačkom i srpskom jeziku rečeno je da je želja da se informiše austrijska javnost, ali i Srbi koji žive u Austriji o događanjima u Srbiji.
"Mi koji živimo u demokratskoj zemlji želimo da i u našoj otadžbini vidimo da kada se izađe na izbore svaki predati glas vredi, odnosno da će biti izbrojan. Želimo i da naša otadžbina bude pravna država, ima zdravstvo, obrazovanje i kulturu na evropskom nivou", poručili su učesnici skupa.
Veliki skup, malih građana
Istakli su u više navrata da nijedna organizacija, niti bilo ko ne stoji iza ovog skupa, već da se radi o "skupu malih građana koji su napravili veliki skup građana".
Na skupu nije bilo govora izuzev obraćanja Katarine Kaupa, koja je ukazala da je razlog okupljanja informisanje austrijske javnost i naših građana koji zbog medijskog mraka ne mogu da saznaju prave razloge protesta u Srbiji i koliko su veliki protesti.
Parole
Učesnici skupa podrške imali su prilike da na početku sami napišu parole na nemačkom, engleskom i srpskom jeziku, kojima su poručili da su protiv autokratije, medijskog mraka i izbornih krađa. Tako su nosili parole "Uz vas smo", "Stop cenzuri", "Podrška srpskom narodu u 'Severnoj Koreji'.
U izjavi za "Vesti" Kaupaova je kazala da su studenti impulsivno reagovali na događanja u Srbiji i preko socijalnih mreža pozvali na skup podrške.
- Nisu ni znali da treba da se prijavi takav skup, a onda smo se skupili nas nekoliko koji živimo ovde i znamo kako sve funkcioniše i prijavili smo skup - objasnila je ona.
Kazala je da su organizatori, koji su 40 sati radili na održavanju skupa, prezadovoljni kako je ispalo.
- Nemamo nikakvu organizaciju koja stoji iza nas, nikoga ko nas podržava. Ovo je skup malih građana koji su napravili veliki skup građana - podvukla je ona.
I Goran Lazar, jedan od suorganizatora, naglašava da su se mladi, koji su se našli putem socijalnih mreža, tek pre nekoliko dana i uživo upoznali. On je ukazao da su se okupili oko inicijative da podrže građanske proteste u Srbiji, koja je potekla od studenata poreklom iz Srbije koji studiraju u Beču.
"Komplikovana" šetnja
- Hteli smo da prijavimo i protestnu šetnju, ali za to je potrebno najmanje pet dana i ujedno navođenje mnogo detalja. Plašili smo se da nas ne odbiju ako zaboravimo i najmanji pešački prelaz kojim bi prošli, što zahteva procedura. Zbog toga smo odlučili da se okupimo na Heldenplacu - kaže za "Vesti" Aleksandar Zarić.
Lakše glasanje u dijaspori
Aleksandar Zarić, jedan od koorganizatora ističe da se radi o spontanoj inicijativi studenata našeg porekla, koji su zatražili pomoć zbog birokratskih prepreka, jer skup mora da prijavi neko ko ima austrijsko državljanstvo.
Na to su, kako dodaje, odmah "priskočili" u pomoć više njih, među kojima i on sam.
Cilj skupa je, kako naglašava probijanje medijskog mraka u Srbiji, stop cenzuri, ali i zahtev za pojednostavljenje glasačke procedure u dijaspori.
- Sistem za prijavu za glasanje u dijaspori je suviše komplikovan i trebalo bi uvesti mogućnost elektronskog glasanja, ili kao u Austriji glasanja putem pošte - ističe Zarić.
On kaže da je glasao, ali u Srbiji, jer je upis u birački spisak za glasanje i inostranstvu komplikovana procedura.
Prema njegovim rečima na glasanje u Beč bi došli samo građani u ovom gradu i njegovoj okolini, ali teško oni koji žive daleko od glavnog grada Austrije.
Na pitanje da li će biti daljih okupljanja, studenti poručuju da će pratiti dalji razvoj situacije u Srbiji i na osnovu toga odlučiti.