Bitka za Bliski istok: Na pomolu rat Izraela i šiita?
"Situacija na Bliskom istoku dobija nove obrise. Džihadisti Islamske države su pred potpunim porazom i vreme je za ocrtavanje uticajnih zona u ovom regionu. Iran, pored Rusije, postaje ključni igrač u Siriji. U vezi sa tim, Izrael je morao da reaguje. Pretnje se čuju sa obe strane. Da li je na redu rat Izraela sa šiitima?", pita se "Sputnjik".
Rusija se dogovorila sa Izraelom, ali...
Izraelska strana je označila "crvene linije" u Siriji: libanski Hezbolah ne sme da dođe u posed savremenog oružja, svako približavanje proiranskih snaga Golanskoj visoravni koja se nalazi pod izraelskom kontrolom biće kažnjeno, dok je formiranje stalne vojne baze Irana u Latakiji nedopustivo.
Uoči početka intervencije u Siriji, Moskva se dogovorila sa Izraelom o pravilima izbegavanja konflikta sa ruskom avijacijom na sirijskom nebu. Za Tel Aviv nema razlike između Islamske države i Hezbolaha, jer obe grupe žele da unište Izrael, zbog čega je ruski PVO ignorisao izraelske izlete u sirijski vazdušni prostor tokom kojih su bombardovana skladišta oružja libanskog pokreta.
Nemojte Ruse da ljutite...
Međutim, shema je počela da puca 17. marta, kada su izraelski avioni bombardovali skladišta sirijskog oružja u Palmiri. Rusija je pozvala izraelskog ambasadora u Moskvi u Ministarstvo inostranih poslova na objašnjenje. Kako se pretpostavlja, Rusija je bila ljuta jer se u Palmiri nalaze ruski vojnici koji su bili izloženi opasnosti. Tada je sirijska strana saopštila da je oborila jedan avion dok je drugi oštećen, što je Izrael negirao.
Jerusalim sada ima veliku brigu: Iran bi mogao da se vojno učvrsti u Siriji i postepeno stvori front duž sirijsko-izraelske granice na Golanskoj visoravni i otpočne operaciju protiv Izraela. Početkom marta, premijer Izrael Benjamin Netanjahu je u razgovoru sa predsednikom Vladimirom Putinom u Moskvi izrazio svoju bojazan da bi radikalni šiitski terorizam mogao da zameni sunitski i stavio na znanje ruskom predsedniku da će izraelska vojska nastaviti da bombarduje ciljeve u Siriji, ako to bude bilo potrebno.
Izrael ima razloga za strah
Iran južnu Siriju smatra sopstvenom sferom uticaja. Ako su na severu Damask, Homs, Hama, Latakija pod ruskim uticajem, na jugu Sirije je mnogo komplikovanije, zahvaljujući većem prisustvu proiranskih snaga.
Stručnjaci smatraju da Iran ne želi primirje u Siriji. Neuspeh mirovnog procesa i ofanziva ustanika kod Hame su umnogome izazvani akcijama proiranskih grupa. Rusija je praktično "za uši" dovukla predstavnike Irana na sastanak u Astani. Za njih je pobeda u ratu jedini cilj.
Teško da će se Izrael aktivnije umešati u situaciju u Siriji, ako ne bude prvi napadnut. Što se tiče Irana, njegov uticaj može samo da raste. Kada su u pitanju baze, njemu nisu potrebne posebne baze - svaka baza sirijske vojske može biti i njegova. S tim u vezi, Izrael zaista ima razloga za strah, zaključuje "Sputnjik".