Rušenje Soroša
Grupa republikanaca u američkom Kongresu priključila se istočnoevropskim političarima, koji uživaju podršku Rusije, sa zajedničkim ciljem da zaustave uticaj milijardera, berzanskog špekulanta Džordža Soroša.
Američko izdanje portala Politiko je obelodanilo da su predvođeni republikancem iz Nju Džersija Krisom Smitom i senatorom Jute Majkom Lijem, konzervativci uputili nekoliko važnih pisama, između ostalog i državnom sekretaru Reksu Tilersonu, u kojima optužuju Soroša da koristi donacije za nastojanje da u evropsku politiku unese svoje liberalne ideje.
Pročitajte još:
* Šta je Tramp poručio Amerikancima i svetu
* Američki senatori poručili Beloj kući: Stop finansiranju Soroša i mešanju u Makedoniji
Tramp sve promenio
Istu optužbu često iznosi i Moskva koja Soroševo finansiranje grupa civilnog društva u bivšim sovjetskim republikama shvata kao zaveru za instaliranje prozapadnih vlada.
Dok su republikanci godinama smatrali ovog mađarskog emigranta smrtnim neprijateljem na domaćoj političkoj sceni gde je ulagao desetine miliona dolara za podršku demokratskim kandidatima (finansirao je Hilari Klinton protiv Trampa), njihove politike na međunarodnoj sceni bile su mnogo sličnije i poklapale su se sa tradicionalnim republikanskim spoljnopolitičkim ciljevima.
Stvari su, međutim, počele da se menjaju posle pobede Donalda Trampa koji je u kampanji isticao nacionalističke teme, piše Politiko.
Političari s nacionalističkim opredeljenjem u nekoliko država istočnog bloka (uključujući i njegove zemljake Mađare) postali su sve agresivniji u traženju međunarodne podrške za svoj rat protiv Soroša, a stiče se utisak da su pronašli bar nekoliko saveznika među republikancima.
Razbijanje Makedonije
U pismima Lija, Smita i njihovih kolega osuđuje se ono što rade Soroševe fondacije u Makedoniji, pa i u Albaniji.
Pisma u kojima se od Stejt departmenta traži informacija o američkoj stranoj pomoći Soroševim grupama na Balkanu usledila su posle lobiranja desno orijentisane partije VMRO DPMNE u Makedoniji.
Predsednik Fonda za otvoreno društvo Kris Stoun smatra da autokratski režimi vide Trampov uspon kao blanko podršku za protivljenje reformama.
- Autorirarni političari, koji se danas označavaju kao "liberali", dugo su se protivili Džordžu Sorošu i viziji tzv. otvorenog društvu, ali ih je Trampova pobeda ohrabrila da idu još dalje - rekao je Stoun za Politiko.
Poen za Moskvu
Rusija pokušava da iskoristi krizu u Makedoniji da poseje seme nepoverenja u SAD i privuče desničarsku partiju u svoju orbitu, kažu zapadni analitičari upozoravajući da zabrinutost republikanaca daje Moskvi veliki propagandni poen, piše Politiko. Ruski mediji na engleskom pohvalili su pismo Lija i Smita kao dokaz da je Amerika kriva upravo za ono za šta je optužuje Rusija u 2016. - mešanje u unutrašnju politiku drugih zemalja.