Bilt bi opet agresiju na Balkan?
Karl Bilt, bivši švedski premijer i visoki predstavnik u BiH, pak razmišlja samo o dve stvari — Rusiji i Balkanu, piše Sputnjik.
Rusija je, kao vaspostavljena supersila, preveliki zalogaj i za mnogo visprenije geopolitičke igrače, a kamoli za Bilta koji hoće, a (da prostite) ne može.
Balkan mu je, s druge strane, izgleda baš prirastao za srce. Ljubav je toliko slepa da o istoriji ovog područja ne zna ama baš ništa.
Ono malo što zna, krivo tumači, pa tako svaki čas pomene Gavrila Principa u negativnom kontekstu.
Skoro ga je uporedio sa atentatorom na ubijenog ruskog ambasadora u Turskoj, a da nije ni trepnuo. Koliko juče je u autorskom tekstu - u kome iza svakog slova izbija briga za države na prostoru Zapadnog Balkana, a između svakog reda vrišti Biltovo nuđenje za neki novi angažman - ponovo pomenuo Gavrila Principa glede vruće situacije u Makedoniji. Nažalost, to nije najgore što ovaj trudbenik napisa.
Sila - pošto za diplomatiju nije vešt
Pročitajte još:
* NATO, pusti Baltik, Rusija ti ote Balkan
* Forbs: Srbi konačno zaslužuju pravdu, vreme je za nove granice na Balkanu!
* Bilta pitali ljudi u BiH da li će biti rata? Neće kao nekad, ali...
Kako bi bio rešen "sve opasniji rizik konflikta na Balkanu", Karl Bilt predloži Evropskoj uniji da "demonstrira da poseduje i volju i metode tako što će u region poslati svoje borbene grupe da izvode vojne vežbe." To bi - trudi se da razmišlja Bilt - "poslalo moćnu poruku da njene vojne snage nisu tigar od papira, te da, osim reči, ima još potencijala koje može da upotrebi".
Zemlje Zapadnog Balkana jesu opredeljene za Evropsku uniju, mada ankete javnog mnjenja poslednjih godina govore suprotno od želja lidera tih zemalja, ali jedno je želja za članstvom u ekonomsko-političkoj porodici, a sasvim drugo aneksija tih zemalja. Kad vojska nekih država uđe na područje drugih država bez poziva, to se zove aneksija. Ma kako to ovaj mirovnjak u pokušaju pravdao.
Uostalom, nisu narodi na Balkanu divlja plemena - koliko god to Biltu ili ostalim biltovima sa Zapada odgovaralo i koliko god se ti narodi pokatkad i sami tako ponašali žestoko na to naterani - pa da im se civilizacija nasilno uvodi.
Čak i da je tako, da balkanske horde neko mora silom držati mirne, zar ta hipotetička činjenica ne govori najviše o minulom radu Karla Bilta i svih ostalih zapadnih činovnika na Balkanu.
Otkad to Evropska unija ima borbene trupe? Evropska vojska postoji samo u priči i povremenim najavama, dok u realnosti postoji vojska NATO-a. Dakle, predlaže li to Karl Bilt da NATO opet "preventivno" bude agresor?
Pošto u svom pisaniju Bilt iskoristi i konstrukciju da je "od propasti Otomanskog carstva, Balkan izvor nestabilnosti", znači li to da ovaj diplomata stvarno misli da je samo porobljeni Balkan miran Balkan?