Vašington ojačava vojsku Ukrajine
SAD bi trebalo da ojačaju ukrajinsku vojsku za suprotstavljanje formacijama na istoku zemlje, smatra komandant američkih snaga u Evropi general Kertis Skaparoti.
SAD sada pružaju vojnu pomoć Kijevu, ali zvanično samo u vidu uniformi i opreme. Pitanje pružanja Kijevu "smrtonosnog oružja" postavljano je više puta, ali Kijev takvo oružje ipak nije dobio.
- Treba da ojačamo ukrajinsku vojsku koliko možemo, obezbedimo najbolje prilike da bi se borili protiv proruskih snaga (u Donbasu), koje imaju moćno oružje - rekao je Skaparoti na raspravi u američkom Senatu.
Istovremeno, general nije odgovorio na direktno pitanje senatora da li je potrebno da se Ukrajini isporuči oružje.
Prema njegovim rečima, ukrajinska vojska se na istoku zemlje bori protiv onih koje podržava Rusija, snabdevajući ih oružjem.
Moskva je više puta izjavila da ne snabdeva ustanike vojnom tehnikom i municijom, da nije strana u unutrašnjem ukrajinskom sukobu i da je zainteresovana da Ukrajina prevaziđe političku i ekonomsku krizu.
Rusija je više puta upozoravala na planove isporuke oružja Ukrajini, jer bi ovaj korak samo doveo do eskalacije sukoba u Donbasu. Portparol Kremlja Dmitrij Peskov je u više navrata govorio da snabdevanje Ukrajine oružjem iz inostranstva neće doprineti rešenju krize u Ukrajini i sprovođenju Minskog sporazuma.
Uključivanje Crne Gore u NATO je ključno za Vašington
Uključivanje Crne Gore u NATO je od presudnog značaja za SAD, rekao je komandant američkih trupa u Evropi general Kertis Skaparoti.
- Od presudnog je značaja da oni (Crna Gora) budu u NATO-u. Oni imaju takvu želju, ispunili su 'mapu puta' (akcioni plan za članstvo u NATO-u) - rekao je Skaparoti na raspravi u američkom Senatu.
General je rekao da ukoliko se Crna Gora na pridruži NATO-u, to će uticati na druge zemlje, a posebno u Istočnoj Evropi, koje "gledaju ka Zapadu" i žele da budu partneri NATO-a.
Poziv na suprotstavljanje „ruskoj propagandi“
Komandant oružanih snaga NATO-a i SAD u Evropi predložio je da se pruži otpor "ruskoj propagandi", kao što se to radilo tokom Hladnog rata.
- Rusi to (propagandu) posmatraju kao deo svog spektra borbenih mogućnosti. To je njihov asimetrični pristup - rekao je Skaparoti na Odboru za oružane snage američkog senata.
- Mi u vojsci imamo centar za informacione operacije i on se koristi za suprotstavljanje zlonamernom uticaju u Evropi. Ali nama je, zaista, potreban potpuni vladin pristup, sveobuhvatna kampanja vlade. Moramo da nađemo i formulišemo strategiju na državnom nivou. Tokom Hladnog rata smo je imali. Mislim da je sada nemamo - istakao je Skaparoti.