Velika osveta Erdoganovih hakera
Diplomatski spor između Turske sa jedne i Nemačke i Holandije sa druge strane raširio se danas i na društvene mreže, gde je veliki broj naloga na Tviteru, među kojima mnogi nemaju očigledne veze sa tim sporom, hakovan uz poruke na turskom jeziku.
Hakerski napadi, koji su izgleda oblik političkog vandalizma s tagovima #Nazialmanya ili #Nazihollanda, izvedeni su na naloge direktora poznatih kompanija, medija, vladinih agencija i redovnih korisnika popularne društvene mreže, uključujući predsednika Evropskog parlamenta i francuskog političara Alena Žipea, prenosi Rojters.
Na hakovanim nalozima objavljeni su tvitovi sa nacističkim simbolima, niz haštagova i fraza "Vidimo se 16. aprila", pri čemu se očito misli na datum održavanja turskog referenduma o proširenju predsedničkih ovlašćenja.
Portparol Tvitera rekao je da su oni svesni problema koji je jutros ugrozio izvestan broj naloga i da su brzo locirali izvor koji je, kako navodi, "bio ograničen na aplikaciju treće strane".
- Odmah smo ukinuli sve njegove dozvole - rekao je portparol Tvitera, prenela je britanska agencija.
Hakovani su i nalozi britanskog Ministarstva zdravlja i BBC-jevog servisa za Severnu Ameriku, koji su ubrzo potom ponovo proradili, a napadnuti su i sajtovi Rojtersovog servisa za Japan, nemačkog lista "Velt" i američkog magazina "Forbs", kao i nekoliko nevladinih organizacija među kojima su "Amnesti internešenel" i UNICEF u SAD.
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan prekinuo je diplomatske odnose na visokom nivou sa Holandijom i oštro kritikovao građane te zemlje kao "ostatke nacista" jer je holandska vlada sprečila turske ministre proteklog vikenda da se obrate Turcima koji tamo žive na skupovima povodom predstojećeg turskog referenduma.