Rat u Siriji izazvao novu bolest
Zbog pucnjave, vazdušnih udara i nasilja deca žive u konstantnom strahu, a najmanje tri miliona onih mlađih od šest godina ne zna kako uopšte izgleda život u miru
Sirijska deca pokazuju simptome "toksičnog stresa" i sklona su samopovređivanju i samoubistvima zbog duge izloženosti ratu, kaže se u studiji "Nevidljive rane" međunarodne organizacije za zaštitu dece Save the Children.
Šest godina rata proizvelo je duboke psihološke probleme kod najmlađih u Siriji, pa je veća i mogućnost da obole od srčanih oboljenja, dijabetesa i depresije, kao i da zlupotrebljavaju supstance.
U Siriji je tokom rata ubijeno preko 300.000 ljudi, više od polovine populacije je raseljeno, dok 600.000 građana živi pod opsadom. Najmanje tri miliona dece mlađe od šest godina ne zna kako izgleda život u miru.
Zbog stalne pucnjave, vazdušnih udara i nasilja, deca žive u konstantnom strahu koji može da dovede do "toksičnog stresa". Ako se ne leči, ovo stanje ostavlja doživotne posledice na mentalno i fizičko zdravlje.
- Deca sa kojom smo razgovarali previše su uplašena da se igraju napolju i idu u školu, a bacaju se na zemlju kada čuju neki jači zvuk - rekla je predsednica organizacije Kerolajn Majls.
Neka deca želela da umru
Konstantna psihološka napetost kod dece manifestuje se, između ostalog, noćnim i nekontrolisanim mokrenjem, problemima u govoru i zloupotrebom supstanci. Takođe je prijavljeno da je porastao broj samopovređivanja i pokušaja samoubistava među osobama starim samo 12 godina.
Neka deca su tokom razgovora izjavila da žele da umru kako bi mogla da idu na nebo gde će moći da jedu i da se igraju. Takođe priželjkuju i da ih pogodi snajper, jer bi kao povređeni otišli u bolnicu, izbegli opsadu i mogli da jedu koliko hoće.
Istraživanje je pokazalo da 78 procenata dece oseća žalost i ekstremnu tugu, a dve trećine kaže da je izgubilo nekog člana porodice i doživelo da im kuća bude bombardovana ili granatirana.
Rat je načinio veliki pritisak na društvo u Siriji, pa je zabeležen i porast porodičnog nasilja, a deca imaju osećaj da nemaju kome da se obrate. Ove nevidljive rane mogle bi da trajno oštete čitave generacije Sirijaca i ugroze obnovu zemlje posle rata, pokazuje studija.