Četvrtak 25. 4. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Utorak 07.03.2017.
00:44
dw.com, Vestionline A

"Nemačka je Erdoganov talac"

Nemačko-turski novinar Deniz Judžel je u pritvoru u Istanbulu. Sve su glasniji zahtevi da se turskim političarima zabrane mitinzi u Nemačkoj. O napetim odnosima za DW govori Bilgin Ajata sa Univerziteta u Bazelu.

Reuters
Erdogan "zaratio" sa Nemačkom zbog "zarobljenog" novinara Denisa Judžela

Turski ministar ekonomije Nihat Zejbekči je, nakon što je u Kelnu praktično zabranjen miting na kojem je trebalo da nastupi, našao način da se pojavi na skupu u jednom hotelu i obrati se glasačima.

Ranije je održao "pozdravni govor" na jednom "privatnom koncertu" u Leverkuzenu. To je deo kampanje pred referendum 16. aprila na kojem Turci odlučuju o uvođenju predsedničkog sistema vladavine koji bi, kako se smatra, Redžepu Erdoganu dao praktično neograničenu moć. Zejbekči je rekao da je Nemačka "prijatelj" Turske i čak se zahvalio na prilici da govori u Nemačkoj.

No ti pomirljivi tonovi jedva da se čuju nakon oštrih reči šefa turske države.

Erdogan je optužio Nemačku za "nacističke metode" zbog zabrane nastupa njegovih ministara na javnim skupovima.

Od ranije je u istanbulskom zatvoru nemačko-turski novinar Deniz Judžel, kojem se zbog izveštavanja prebacuje podrška terorizmu.

Odnosi Berlina i Ankare dostigli su tačku zamrzavanja. O tome je za DW pričala Bilgin Ajata koja predaje političku sociologiju na Univerzitetu u Bazelu. Ona je turskih korena, a rođena je u nemačkom Ulmu.

Da li preti eskalacija diplomatskih trzavica između dve zemlje?

Odnosi su očigledno veoma zategnuti. Ali mislim da su veze Turske i Nemačke dovoljno jake da izdrže ovaj konflikt. Ali kada se recimo turski ministri spoljnih poslova i diplomatije kritički osvrnu na zabranu nastupa na mitinzima u Nemačkoj, onda treba primetiti da su njihove izjave kontradiktorne.

Jer opozicioni lideri su u Turskoj u zatvoru, tako da upravo tamo nema slobode mišljenja, ni za novinare ni za opoziciju. Pre nego što turski ministri iznose zamerke na nepoštovanje slobode mišljenja u Nemačkoj trebalo bi da obezbede tu slobodu mišljenja u Turskoj. Postoji bojazan da turska vlast na ovaj način može da zameni teze, naravno da ovde nije tema sloboda mišljenja u Nemačkoj. Pravi problem o kojem treba pričati je stanje demokratije u Turskoj.

Šta Vi mislite o zabrani nastupa turskih političara na javnim skupovima u Nemačkoj koju su praktično izrekle neke lokalne samouprave?

Mislim da to jasno pokazuje promenu raspoloženja koja se poslednjih dana može jasno uočiti, kako u nemačkoj javnosti tako i u politici. Mnogima je postalo jasno šta se zapravo dešava u Turskoj.

Nemački političari su više puta upozoravali da ne treba unositi unutarturske konflikte u Nemačku. Kako će se trenutne napetosti odraziti na tursku zajednicu u Nemačkoj?

Takva upozorenja čujemo uvek kada u Turskoj postoji neki problem koji interesuje i ovdašnju tursku dijasporu. Napetosti mogu imati nuspojavu u vidu mobilizacije pristalica AKP u Nemačkoj jer smatraju da je nepravedno zabranjivati političarima da učestvuju na mitinzima. Tako bi još jednom mogla da se pojača podrška Erdoganu.

Koliko su glasovi turskih državljana koji žive u Nemačkoj važni na predstojećem referendumu?

Veoma su važni. Već i kod prethodnih parlamentarnih izbora se to videlo. Ovdašnji Turci su takoreći jezičak na vagi. Naravno da je toga svesna i turska vlada.

AKP u Nemačkoj ima jaku podršku, tu je važna ciljna grupa u kampanji. U drugim zemljama je drugačije. U Engleskoj, Švajcarskoj ili SAD je među turskim imigrantima jače zastupljena opozicija.

Kako vidite razvoj diplomatskih odnosa u narednom periodu?

Mislim da nas čeka dalje zaoštravanje – posebno ukoliko Turska još jednom pokuša da izvrši pritisak pretnjom da će otkazati izbeglički sporazum. Stanje je trenutno, međutim, osetljivije za nemačku Saveznu vladu. Jer ona je ušla u politički rizik da tesno sarađuje sa Turskom koja postaje sve autoritarnija. Izbeglički sporazum je ionako pre svega došao na insistiranje Berlina.

Time je nemačka vlast sama kriva za situaciju u kojoj se nalazi, ali ona ne bi trebalo da dalje pristaje da bude u poziciji turskog taoca. Prošle godine je izbegličkim dilom samo ojačala Erdoganovu poziciju.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
strelac23. 11. - 21. 12.
Neko sumnja u vase praktične sposobnosti i poslovni ishod, ali niz prednosti se nalazi na vašoj strani. Ne treba da ubeđujete saradnike u svoje dobre namere ili poslovne sposobnosti, sačekajte na završnicu koja donosi uspešne rezultate. Ukoliko vam je stalo da privučete nečije interesovanje, jako se potrudite.
DNEVNI HOROSKOP
blizanci22. 5. - 21. 6.
Delujete optimistično i očekujete pozitivne odgovore. Međutim, trenutna situacija na poslovnoj sceni ne zavisi prvenstveno od vaše volje ili uticaja. Pravilno procenite redosled poteza i nemojte dozvoliti da vas neko preduhiti. Važno je da pažljivije birate reči koje izgovarate pred svojim partnerom koji je nervozan.
  • 2024 © - vesti online