Laži o srpskim "čoporima"
Srpski gastarbajteri u Slovačkoj, kojih je sve više, nepoželjni su kod tamošnjeg stanovništva, pokazuje istraživanje slovačkog magazina "N".
Taj medij je pretprošle godine vodio kampanju protiv muslimanskih izbeglica, a sada je na naslovnoj strani za Srbe napisao: "Oni su hrišćani, ali i pored toga se njih plašimo."
Lažne optužbe
Radi se o slovenskoj braći, oko 6.000 gastarbajtera iz Srbije u mestu Galanta, za koje domaćini tvrde da su "nepristojni" i noću "šetaju ulicama u čoporu".
Krvava zarada
Građani Šala pričaju da srpski gastarbajteri rade u fabrikama, kao što je Šin Heung, u nehumanim uslovima, na 40 stepeni leti, što su uslovi pod kojima Slovaci ne žele da rade. Novinar lista "Prese" piše da se na ulicama prepoznaju srpski radnici po tome što vuku prepune kese iz prodavnica i što su - bolje obučeni od meštana tog grada.
Jedan slovački sindikalac upozorava i da srpskim gastarbajterima, navodno, nedostaju higijenski standardi.
Uz tu izjavu objavljen je i poster "prodavnica Tesko u Galanti je noću opasnija od geta u Bronksu - pravi Mogadiš".
U želji da proveri ove optužbe, izveštač bečkog lista "Prese" otišao je na lice mesta i preneo prve utiske koji ne idu na ruku Slovacima.
Odlučio je da najpre poseti sporni supermarket Tesko.
Negovani i dobro obučeni bili su (u toj radnji) samo muškarci iz smeštaja koji se nalazi preko puta, a koji su kupovali skupe parfeme za žene, ali i pakovanja kondoma, a koji su, kako konstatuje - bili Srbi.
Opisao je da se u smeštajima za gastarbajtere mogu pronaći kućni redovi sa zabranama na tri jezika, na kojima piše i koliko košta njihovo kršenje.
Samo u srpskoj verziji se preti proterivanjem o sopstvenom trošku.
Agencije pljačkaju
Proteklih nedelja su beogradski mediji pisali o nehumanim uslovima u kojima rade srpski državljani u Slovačkoj. Tako je "Nedeljnik" preneo iskustvo svog novinara koji je tri meseca radio u fabrici Samsung, gde srpski građani rade kao robovi. Preneto je da moraju da stoje u redu da bi se tuširali ili išli u toalet.
Mućke sa izdavanjem soba
U gradovima kao što je Šala, Slovaci zgrću pare i na smeštaju gastarbajtera.
"Pokazali su mi dograđene objekte uz stambene zgrade u kojima su, na brzinu uneti kreveti na sprat", preneo je austrijski novinar.
Bečki "Prese" o stanje u Galanti piše da se radi o novom fenomenu i da u međuvremenu u Slovačkoj radi 35.000 stranaca, jer toj zemlji nedostaje radna snaga za fabrike koje su iz zapadne Evrope preselile svoja postrojenja zbog jeftine radne snage.
Agencije za posredovanje radnika, prema listu, u Srbiji pronalaze dovoljan broj ljudi kojima sumnjivim ugovorima, nude posao i prevoz do korejskih fabrika u Galanti, gde zarađuju 2,20 evra po satu.