"Vesti" u Kolmaru: Šta Francuzi traže od Srbije u "slučaju Haradinaj"?
Francuski Apelacioni sud u Kolmaru u četvrtak je ponovo odložio odluku o izručenju Ramuša Haradinaja i zatražio od Beograda da dostavi dodatne informacije do 31. marta ove godine, a naredno ročište zakazano je za 6 april. Reporter "Vesti" Nataša Jokić bila je na ovom suđenju i prenosi vam šta je traženo od Srbije u ovom slučaju.
5 zahteva
Predsednica tročlanog sudskog Veća, sudija gospođa Frederik Žove, pročitala je pet ključnih zahteva za dodatne informacije.
U prvom se traži od Beograda da objasni na osnovu čega se zasniva proširenje osnovnog zahteva za izručenje Haradinaja i zbog čega je to proširenje doneto tek dan nakon Haradinajevog hapšenja u januaru.
Takođe, traži se informacija od Beograda o tome kada je u zakon unet član 142. tačka 1, kojim se predviđa kažnjavanje ratnih zločina nad civilima i da li je taj zakon bio na snazi između 12. juna i 20. juna 1999.
Traži se i informacija o tome koje su maksimalne kazne predviđene za dela za koja se Haradinaj tereti - 40 ili 20 godina.
Beograd do kraja marta treba i da odgovori koji su kriterijumi za određivanje teritorijalne nadležnosti Srbije u vezi sa počinjenim delima i koji su elementi pravnog sistema Srbije na osnovu kojih se Ramuš Haradinaj goni.
Pročitajte još:
* "Vesti" na suđenju Haradinaju: Policija uvodila red među Albancima
* BIA dostavila ogromnu količinu dokaza o zločinima Ramuša Haradinaja
Političko ili pravno pitanje?
Kao što su "Vesti" izveštavale od prvog ročišta, sud pre svega treba da odredi da li je zahtev Srbije za izručenje Haradinaja političke ili isključivo krivično-pravne prirode i to će biti ključni elemenat za donošenje konačne odluke.
Zahtev za dodatnim informacijama upućen Beogradu takođe govori da sud želi da proveri da li je zakon na osnovu kojeg Srbija traži izručenje Haradinaja donet posle počinjavanja zločina koji mu se pripisuju. Ako je zakon donet kasnije, to bi predstavljalo slabost u srpskom dosijeu jer zakon u načelu ne može da se primenjuje retroaktivno, to jest na dela koja su počinjena posle njegovog donošenja.
Ukoliko sud odluči da izruči Haradinaja, tu odluku treba da potvrdi francuska Vlada. Na ovom najvišem nivou, stvari su u diplomatsko-pravnom smislu vrlo komplikovane, zato što Srbija zahteva izručenje Haradinaja kao svog državljanina, a on se sudu predstavio kao državljanin Kosova - države čiju je nezavisnost Francuska priznala.
Ukoliko sud donese odluku da ne izruči Haradinaja i pusti ga na slobodu, Srbija u tom slučaju neće imati pravo na žalbu.
Za sada, dakle, Haradinaj ostaje na slobodi sa zabranom napuštanja francuske teritorije i obavezom redovnog javljanja u policijsku stanicu u Strazburu.