Dobro, ali kvare korupcija, pravosuđe i mediji
Na sednici u Briselu je Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta usvojio predlog rezolucije o Srbiji u kome se pozdravlja napredak naše zemlje u procesu evropskih integracija.
Ovaj izveštaj, čiji je autor nemački poslanik Dejvid Makalister, podržan je u spoljnopolitičkom odboru sa 55 glasova "za" i dva glasa "protiv".
Na konačno usvajanje izveštaj ide polovinom marta, kada će o njemu glasati evropski poslanici na plenarnom zasedanju u Strazburu.
U izveštaju se podvlači da proces integracije Srbije u EU pre svega zavisi od sprovođenja reformi oko nezavisnosti pravosuđa, suzbijanja korupcije i normalizacije odnosa s Prištinom.
Navodi se da EP pozdravlja "napredak Srbije u uspostavljanju tržišne ekonomije" uz ocenu da se "poboljšala opšta ekonomska situacija" u zemlji. Naglašava se da je poseban napredak postignut kada je reč o budžetskom deficitu.
Konstatuje se pomanjkanje napretka u borbi protiv korupcije i ocenjuje da nezavisnost pravosuđa nije dovoljno zagarantovana u praksi. U jednoj rečenici pozivaju se vlasti u Beogradu da brzo nađu rešenje za slučaj Savamala.
Srbija se poziva da svoju spoljnu politiku uskladi sa spoljnom politikom EU, uključujući tu i odnose sa Rusijom.
Kaže se da "pretnje, nasilje i zastrašivanje novinara i dalje izazivaju zabrinutost". Pozivaju se vlasti Srbije da potpuno sprovedu zakone o medijima, i da obezbede uvid u vlasništvo i finansiranje medija.
Balkan zaboravljen ?
Iako su poslanici u odboru za spoljne poslove EP isticali da je Balkan "važan", izražavajući brigu zbog jačanja napetosti u regionu, debata o Srbiji, Crnoj gori, Kosovu i Makedoniji je pokazala da jugoistočna Evropa malo koga zanima. Poslanička sala bila je skoro prazna, a u debati su uglavnom učestvovali poslanici iz balkanskih država članica.