Čurkin: Ambasador koji je branio Srbe i kritikovao Ameriku
Vitalij Čurkin, koji je u ponedeljak iznenada preminuo u Njujorku, slovio je za iskusnog diplomatu koji je tokom svoje poslednje dužnosti - šefa ruske Misije pri UN - oštro ulazio u verbalne sukobe sa, pre svega, američkim kolegama o ključnim svetskim pitanjima.
- Istaknuti ruski diplomata preminuo je dok je bio na radnom mestu - navodi se u saopštenju ruskog ministarstva spoljnih poslova.
Zamenik ambasadora Vladimir Safronkov rekao je za agenciju Asošiejted pres da je Čurkinu pozlilo u kancelariji u UN, nakon čega je prebačen u bolnicu, gde je preminuo.
Uzrok smrti nije poznat.
Srpska javnost pamtiće ga kao političara koji je na sednicama Saveta bezbednosti UN oštro kritikovao institucije u Prištini zbog položaja Srba i ne Albanaca na Kosovu, ne libeći se da stane na stranu Srbije.
Učestvovao je kao specijalni predstavnik predsednika Rusije na pregovorima o bivšoj Jugoslaviji.
Čurkin se rodio 21. februara 1952. u Moskvi, a diplomatsku karijeru je započeo 1974. godine.
Pročitajte još:
* Čurkin upozorava: Bela kuća da smanji emocije! (VIDEO)
* Čurkinov odgovor zapadnim kolegama: Vratite vi Gibraltar, Kipar...
Diplomirao je na Moskovskom institutu za spoljne poslove 1974. i tu je počeo da radi, a doktorirao je istoriju na Diplomatskoj akademiji Sovjetskog saveza 1981. godine.
Između ostalog, bio je direktor Odseka za informisanje Ministarstva za spoljne poslove Sovjetskog Saveza i Rusije, a takođe je bio predstavnik ruskog Ministarstva spoljnih poslova i zamenik ministra spoljnih poslova Rusije od 1992. do 1994. godine.
Bio je predstavnik za štampu nekadašnjeg ministra spoljnih poslova SSSR Eduarda Ševarnandzea, ambasador u Čileu, Belgiji, Kanadi, kao i predavnik Rusije pri NATO.
Od 1992 - 1994. je bio zamenik nekadašnjeg šefa diplomatije Rusije Andreja Kozirjeva.
Tada je bio i specijalni predstavnik predsednika Ruske Federacije na pregovorima o Jugoslaviji.
Od 8. aprila 2006. obavljao je dužnost ambasadora Rusije pri UN, zamenivši na tom mestu Andreja Denisova.
Kada je Srbija optužena za genocid u Srebrenici od strane Međunarodnog suda pravde, Čurkin je dao veto u ime Rusije na Savetu bezbednosti UN. Mnoge zemlje osudile su ovaj čin, kao i "Amnesti internernešnal".
Čurkin je preminuo samo jedan dan pre svog 65. rođendana.