Talas ostavki ruskih gubernatora: Dolaze mladi i sposobni
U poslednjih desetak dana u Rusiji je pet gubernatora podnelo ostavke. Četvorica su svoju ostavku objavili na gotovo isti način - sazvali su konferenciju za novinare i jednostavno saopštili svoju odluku. Oni su rekli da su odluku doneli sami, a da će gde god budu radili i dalje pomagati svom regionu.
Mediji su primetili da su ostavke podnete po "novom scenariju“ - gubernatori su sami obavestili javnost, dok se ranije ukaz predsednika jednostavno objavljivao na sajtu Kremlja.
Ostavke su podneli čelnici Permskog kraja, Burjatije, Novgorodske oblasti, Rjazanske oblasti i Karelije. Na njihova mesta već su postavljeni drugi ljudi, mlade snage.
Ruski predsednik Vladimir Putin je rotaciju gubernatora nazvao "prirodnim procesom“. Na susretu sa "odlazećom petorkom“ Putin je pozitivno ocenio njihov rad i izrazio nadu da će bivši gubernatori svojim iskustvom i znanjem pomoći svojim naslednicima, regionima i celoj zemlji.
Pročitajte još:
* Kremlj o Trampu: Nismo gajili iluzije
* Da li će se sastati Putin i Tramp?
* Evo kako su ruske šaljivdžije namagarčile američke senatore
* Kremlj počinje da brine zbog Trampa: Da li je Putin konačno shvatio sa kim ima posla?
- Znam da ste se maksimalno potrudili da u teškoj ekonomskoj situaciji, posebno u poslednje dve godine, dostojno prođete kroz te teškoće i stvorite uslove za vaše naslednike i rad u razvoju regiona - rekao je Putin i zahvalio se bivšim gubernatorima za sve što su učinili za svoje regione.
Šta stoji iza ovog talasa ostavki, jedno je od glavnih pitanja koje se ovih dana postavlja u ruskoj javnosti.
Politikolozi objašnjavaju da se prosto radi "o smeni generacija i novoj kadrovskoj politici".
Jedni odlaze jer im ističe mandat, drugima je vreme za penziju, ali ima i onih koji su dobili niske ocene za svoj rad. U nekim regionima, iako bogatim resursima, gubernatori nisu uspeli da drastično pokrenu ekonomiju, u drugim oblastima je bilo korupcije ili otvorenih i javnih konflikata, a vlasti nisu mogle da kontrolišu regionalnu elitu ili da reše neke goruće socijalne probleme.
U Rusiji postoji 85 regiona, a Kremlj ne uspeva uvek da se bavi svim njihovim problemima, jer ima prioritete koje mora da rešava. Zbog toga analitičari smatraju da je dobro što je došlo do rotacije i što će u fotelje gubernatora koji rade po starim, pa i zastarelim metodama, sesti mladi, perspektivni ljudi, spremni da efikasno rade, da menjaju stvari iz korena, da pokrenu ekonomiju, konsoliduju elitu i uhvate se u koštac sa svim problemima.
Ruski mediji su primetili da pozicije gubernatora sada sve češće zauzimaju mladi kadrovi, starosti od 30 do 40 godina, koji imaju troje ili četvoro dece, i to je kažu pohvalno, jer će se oni više baviti socijalnim problemima građana, rešavaće pitanja koja se tiču obdaništa, škola, zdravstva…
Stručnjaci smatraju da "vreme lokalnih moćnika prolazi“, a da su regionima potrebni novi kadrovi.