Šala koja je mogla da izazove nuklearni rat između Sovjeta i Amerikanaca
U avgustu 1984. godine, samo dan nakon što su Sovjeti bojkotovali Olimpijske igre u Los Anđelesu, predsednik SAD, Ronald Regan je izgovorio nešto što je moglo da ima stravične posledice.
Tokom rutinske provere zvuka pre jutarnjeg obraćanja na radiju, Regan je odlučio da se našali sa prisutnim novinarima i toncima, dok su podešavali njegov mikrofona.
Predsednik je tada izgovorio nešto, što bi imalo i te kako odjeka u svetu, da je išlo direktno u etar:
"Moji dragi Amerikanci, drago mi je da vam danas kažem da sam potpisao uredbu koja će da stavi van zakona Rusiju, i to zauvek. Počinjemo sa bombardovanjem za pet minuta."
Ovo nije bio prvi put da se Regan, bivši glumac inače, šali i igra "vrućeg mikrofona", a to svedoči i Kreg Širli istoričar koji je inače napisao knjigu o njegovom penjanju ka vrhu.
Jednom prilikom je šaljivi predsednik, u 1980. godini, takođe isprobavao zvuk za potrebe obraćanja tokom svoje kampanje u hotelu u Los Anđelesu. Tada je odlučio da bude "sportski komentator", pa je rekao:
"A sada... Tedi Kenedi izlazi na teren. Imao je pet od osam pogodaka. Izgleda dosta rastrešeno".
Kada je izabran za predsednika, njegov humor je počeo da ga dovodi u nezgodne situacije. U oktobru 1982. godine, dok se spremao da u etru objavi da je komunistička poljska vlada pokušala da osudi političkog rivala "Solidarnost" (nezavisni samoupravni sindikat), on je obavestio Amerikance da je poljska vlada ništa više od "gomile bednih i loših propalica".
Ali, Reganova izjava: "Bombardujemo za pet minuta" je rečenica koja je, bez obzira na smeh tonaca i novinara, predsednika bacila u vrelu vodu, čim je snimak procureo.
Sovjeti su se potrudili da iskoriste ovaj gaf i da oslabe Reganovu administraciju u tekućim pregovorima ove dve sile. Oni su crvenom uzbunom prodrmali svoje snage, terajući američke zvaničnike da učine manje bitnim spornu opasku i Kremlj je dao zvaničnu izjavu kojom šalu označavaju kao "neprijateljsku", dok su je, "Izvestija", vladine novine, označile kao "monstrouzno saopštenje".
I dok su brojevi u anketetama opadali na Reganovoj strani, incident ipak nije toliko korisno eksploatisan od strane Demokrata u SAD ili od strane Sovjeta. U stvari je čitava zbrka oko izjave radila u Reganovu korist, jer su demokrate ispale previše osetljivi i eksplozivni, a Regan kao staložen, hladan i miran, piše Ozy.