Petak 22. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
1
Ponedeljak 13.02.2017.
17:48
Vestionline A

"Amerika nikada nije imala boljeg prijatelja od Rusije"

"Novi američki predsednik Donald Tramp pokušava da ponovo zbliži Ameriku s Rusijom i to je ispravno", smatra kanadski novinar Lorens Solomon.

pixabay.com
Saradnja Rusije i SAD-a ima duboke korene u prošllosti

U kolumni za "Nešenel post“ on govori o tome da, uz izuzetak komunističke epohe, Sjedinjene Američke Države nikada nisu imale vernijeg prijatelja od Rusije - posebno u najtežim vremenima.

Prema Solomonovom mišljenju, Rusija je "istinski prijatelj“ Amerike, a nipošto njen neprijatelj.

Još pre nego što su Sjedinjene Američke Države stekle nezavisnost, Rusija se pod Katarinom Velikom suprotstavila Velikoj Britaniji, trgujući direktno s američkim kolonijama.

Istorijska povezanost dve sile

Tokom rata za nezavisnost, Rusija, koja je ranije bila britanski saveznik, odbila je da ispunjava molbe Britanaca da im pruži vojnu podršku. Umesto toga, radije je podržavala kolonije posredstvom trgovine, otvarala morske puteve i koristila diplomatske poluge da kolonijama obezbedi mir. 

Tokom građanskog rata u SAD, kada se činilo da će se Britanija ili Francuska svakog časa umešati u sukob na strani Konfederacije, ruski car Aleksandar Drugi uputio je Baltičku i Tihookeansku flotu u Njujork i San Francisko. U slučaju da njihovo prisustvo ne ubedi Evropljane da se ne upliću u rat, admiralima je bilo naređeno da se stave na raspolaganje predsedniku Linkolnu.

Aleksandar Drugi, kao i Katarina Velika, gajio je simpatije prema Sjedinjenim Američkim Državama, piše Solomon. Dve zemlje imale su zajedničke interese. Oni su se, pre svega, ticali građanskih prava stanovništva. Tako je manifest o ukidanju kmetstva 1861. godine, koji je potpisao Aleksandar, prethodio Linkolnovoj proklamaciji o oslobađanju robova.

Sukob počeo posle drugog svetskog rata

Rusija i Amerika bile su na istoj strani i tokom Prvog i Drugog svetskog rata. Tek je sukob komunističke i kapitalističke ideologije učinio ove zemlje neprijateljima.

SAD su odgovorne za pogoršanje odnosa s Rusima i za "zle namere“, ali i Rusi imaju povoda za nepoverenje: postkomunistička privatizacija preokrenula se u sistem "kumovskog kapitalizma omraženih ruskih oligarha-multimilionera, koji su munjevito osvojili gotovo celu rusku ekonomiju tokom tranzicije iz komunizma u kapitalizam“, smatra autor. 

U Rusiji negoduju povodom svrgavanja legalno izabranog predsednika Ukrajine 2014. godine, koje su organizovale SAD, kao i povodom širenja sistema protivraketne odbrane u Istočnoj Evropi.

Rusi se sećaju da su pre gotovo jednog veka američki vojnici držali pod okupacijom sever Rusije kako bi srušili komunistički režim. Negoduju u Moskvi i zbog sumnje da je Hilari Klinton, američka državna sekretarka u vreme prvog predsedničkog mandata Baraka Obame, pokušavala da svrgne Vladimira Putina, navodi Solomon. 

Moskva, uprkos svemu ovome, sarađuje sa SAD, piše autor i dodaje da je Rusija ustupila američkoj vojsci svoje baze u Avganistanu, kao i da joj daje obaveštajne podatke. 

Specijalne službe Rusije upozoravale su američke partnere 2011. godine u vezi s braćom Carnajevima, koji su dve godine kasnije izveli teroristički napad u Bostonu. 

Tramp nije prvi koji želi dobre odnose sa Rusijom

Tramp nije prvi američki predsednik koji je uveren da će uspeti da izgladi odnose s Putinom. A da li će biti uspešniji od svojih prethodnika?

Prema Solomonovom mišljenju, dvojica predsednika imaju mnogo toga zajedničkog: obojica žele da iskorene terorizam, obojica su nastrojena više „nacionalistički“ nego „internacionalistički“, obojica žele bilateralne trgovinske odnose.

I Putin i Tramp, navodi Solomon, govore otvoreno, a ne politički korektno. To im, prema mišljenju autora, takođe može pomoći da se slože. 

Otopljavanje u odnosima dovešće do brzog uništenja ID-a, a posle toga će biti moguće potpuno obnoviti istinsko prijateljstvo dveju velikih zemalja, zaključuje kanadski novinar.

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 20.02.2017. 18:02
Da ima Rusija kao neprijatelja - to je mnogo tesko: Rusi su miroljubivi narod i Rusi su topli ljudi. Anti- ruska politikai anti- ruska propaganda su protiv miru u svetu.
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
devica24. 8. - 23. 9.
Neko ne razume vaše ideje i to počinje da se odražava na nivo poslovno-finansijske saradnje. Morate imati dovoljno razumevanja za svoju okolinu, stoga izbegavajte varijantu kažnjavanja ili destruktivno ponašanje. Između vas i voljene osobe neke stvari ostaju nedorečene, razmislite dobro o nastavku svađe.
DNEVNI HOROSKOP
vodolija21. 1. - 19. 2.
Nedostaje vam osnovno interesovanje da se posvetite nekim poslovnim temema koje zahtevaju dodatni napor. Nemojte precenjivati svoje profesionalne mogućnosti. Trenutni položaj Meseca u vama podstiče emotivnu nesigurnost, stoga izbegavajte rasparavu ili sumnjivo društvo. Budite iskreni prema svima.
  • 2024 © - vesti online