"Kćeri Sunca": Noćna mora za zločince
Hatun Hider je postala poznata zahvaljujući pesmi o ženi koja je, prerušena u muškarca, otišla u rat da nađe svog dragog. Još onda, mnogo pre nego što je nastala Islamska država i gotovo deset godina pre njihovog ubilačkog pohoda u njenom zavičaju, pomišljala je da bi jednog dana i sama mogla da ode u rat.
Hatun, koja na obrazima ima male tetovaže karakteristične za rodni kraj, pripada jazidskoj manjini u Iraku.
- Ceo život smo proveli u ratu, bez razloga - kaže ona posle jutarnje vežbe sa svojim borcima, u baraci severno od planine Sindžar, gde sada živi.
Možda nije slučajnost što je pesma koja je otvorila put njenoj slavi i najavila njenu budućnost, bila priča o ženi koja je otišla u rat.
Junakinja pesme Adule, prerušena u muškarca, regrutovana je u vojsku i osnovala jedinicu žena boraca maskiranih u muškarce kako se ne bi odvajala od voljenog čoveka koji je otišao u rat.
U leto 2014. borci Islamske države napali su njen zavičaj i njen porodični dom.
Posle nekoliko meseci obukla je uniformu, podstaknuta snažnom željom za osvetom.
Pročitajte još:
* Irak: Palo poslednje uporište ID-a
* Vojska Iraka: Istočni Mosul je pao, potpuno je naš (FOTO)
* Novi način mučenja ženske ID brigade: "Metalne čeljusti" kidaju meso
Hatun Hider je potpuno posvećena vojničkoj dužnosti
Zaklela se da više neće nastupati sve dok njen narod ne bude oslobođen, čak i ako to bude značilo da više nikad neće zapevati.
- Posle onoga što se desilo jazidskim ženama i devojčicama, odlučila sam da prestanem da pevam sve dok ih ne osvetim.
Kada je ISIS došao, zajedno sa stotinama hiljada drugih Jazida, morala je da beži u planine da bi spasla glavu.
Kada su Jazidi konačno evakuisani iz kraja, Hatun je odlučila da se vrati i da se bori.
Njen otac, koji ju je prodržao njenu pevačku karijeru, podržao je i njenu neobičnu odluku da se prihvati oružja, pa je počela da lobira kod kurdskih pešmergi za oružje i zatražila blagoslov od glavnog jazidskog verskog poglavara, koji je i dobila.
Jedinica "Kćeri Sunca"
Jedinica trenutno broji 200 žena, među njima su i one kojima je Islamska država trgovala na pijacama robova, ali i one koje je sudbina sestara, prijateljica i rođaka postakla da se priključe.
- Svetimo im se svaki dan. Za Islamsku državu je velika sramota što se žene bore protiv njih, jer veruju da neće otići u raj ako ih ubije žena. Nisu oni toliko hrabri. Isperu im mozak, a zatim ih pošalju u rat - kaže Hatun.
Do sada nije izgubila nijednu ženu u borbama protiv Islamske države, zbog čega su kritičari skloni da jedinicu opisuju kao delo propagande, a ne pravu jedinicu.
Hatun, međutim, odbacuje takve tvrdnje i opisuje kako je prošle jeseni u borbi za oslobođene Sindžara pucala iz puškomitraljeza, pod vatrom Isisovih minobacača i bombaša samoubica na motocilima.
- Bila sam na frontu, nisam htela da se bore bez mene. Pucanje na ISIS je bilo veoma ohrabrujuće.
Bitka je dobijena, ali je grad napuštena ruševina, a borci ID su samo par kilometara dalje.
Rat je ovde zapravo zaustavljen, kako bi snage mogle da se koncentrišu na bitku za Mosul, nekoliko desetina kilometara dalje, ali Hatun smatra da bi i "Kćeri Sunca" trebalo da učestvuju u njoj.
- Razočarane smo i stalno ih pitamo zato što se ne premeštamo na taj front - kaže ona.
#Women warriors: story of Khatoon Khider and her Daughters of the Sun https://t.co/Zkw4v4fK2p #Worldnews #News pic.twitter.com/3EcCBsUMeX — Anonymous News (@Anon_Eu) February 12, 2017