Iran odbacuje dolar
Vlada Irana najavila je da od 21. marta više neće koristiti američki dolar kao sredstvo plaćanja. To je rekao guverner centralne banke te zemlje Valiolah Seif.
- Od tog datuma dolar više neće biti korišćen ni u finansijskim i deviznim izveštajima - rekao je Seif. "Iran ima problema sa dolarom još od jednostranog uvođenja sankcija, a taj trend se nastavlja. Sa drugim valutama nemamo nikakvih ograničenja", rekao je iranski funkcioner listu "Fajnenšel tribjun".
Seif je najavio i lagerovanje zlatnih rezervi u evropskim bankama.
Evro je bolji
Prema pisanju "Forbsa", posledica sankcija je da su ekonomski odnosi Irana i SAD na vrlo niskom nivou. Najvažniji partner islamske države su UAE, sa kojima Iran napravi 24 odsto ukupnog državnog ekonomskog prometa. Kina je sa 22 odsto druga na listi, a slede Turska, Indija i EU, sa kojima Iran pravi po šest odsto prometa.
"Forbs" pretpostavlja da će dolar biti zamenjen evrom. Ova promena bi mogla da objasni i aktuelne napade iz Amerike na evro: geopolitički gledano, svako partnerstvo Evrope sa Rusijom, Turskom ili Iranom je za SAD nepoželjno, jer bi moglo da dovede do formiranja novih blokova moći.
Gube 145 milijardi dolara
Jasno je da je reakcija iranske strane odgovor na nove sankcije američkih vlasti koje je nedavno uvela Trampova administracija. Iran je spreman da rizikuje probleme u poslovanju, jer je globalna svetska trgovina naftom bazirana na (petro)dolaru, ali i pored toga je moguće da će ta zemlja ubuduće crno zlato prodavati u evrima, jer je poslednjih godina ionako povećala procenat prodaje nafte u evropskoj valuti.
Trampova kritika doskora je bila samo verbalna, pa je tako na Tviteru napisao da "Teheran treba da bude srećan zbog dila sa SAD" i naglasio da je ekonomija Irana pred kolapsom, a da će popuštanje sankcija imati za tu zemlju pozitivan efekat od 145 milijardi dolara.
Kazna za neposlušne
Iran je više puta poricao da izvođenjem raketnih testova nastavlja rad na svom nuklearnom programu. Kao kontrauslugu, Iran je dobio ukidanje sankcija korak po korak. Ovaj razvoj događaja je u EU i Rusiji probudio nadu za dobijanje velikih i unosnih poslova. Sadašnja najava napuštanja petro-dolara, međutim, može da ima dalekosežne posledice: do sada nijedna zemlja još nije uspela da napusti zonu petro-dolara. One koje su to pokušale, poput Libije i Sirije, brzo su se našle na udaru "demokratskih promena" i građanskog rata.