Spasli bebu iz ruševina
Porodica Horvat, iz Beča, preživela je eksploziju prošlog četvrtka i s bebom od 13 dana našla se ispod ruševina svog stana u 17. bečkom okrugu.
Tog dana je čovek iz njihove zgrade odlučio da digne u vazduh svoj stan, pošto mu se najavio sudski izvršitelj kako bi ga prinudno iselio.
Komšija Horvatovih je odvrnuo gas i kada je bravar po nalogu sudskog izvršitelja obio vrata sevnule su varnice koje su izazvale eksploziju. Vlasnik stana je poginuo, a eksplozija je napravila veliku štetu i u susednom stanu u kojem živi porodica Horvat.
Krici u oblaku prašine
Josip Horvat priča za "Vesti" da je sa suprugom Irenom (27) i ćerkom Marijom, rođenom 13. januara ove godine, spavao u krevetu. Njegova tašta Ivana došla je u posetu zbog rođenja bebe i spavala je u susednoj sobi.
- Iz sna me je probudila eksplozija i prvo što sam ugledao kada sam otvorio oči bilo je da nema prozora. Onda sam osetio da nešto pada. Na mene, suprugu i usnulu bebu pao je zid koji je delio moj stan od komšijinog, a zatrpale su nas i rigips ploče s plafona - opisuje Josip trenutak koji će pamtiti čitavog života.
Puna bolnica povređenih
U bolnici su sa lomovima kostiju i povredama unutrašnjih organa završili bravar i sudski izvršitelj. Još petoro osoba zadobilo je lomove kostiju, a isto toliko prvu pomoć primilo je na licu mesta. Iz zgrade je iseljeno ukupno 14 stanara.
On je bio zatrpan i nije mogao da se pomeri. Čuo je Irenu kako viče i doziva dete i svoju majku.
- Moja tašta je uspela da dođe do nas, iako se i na nju sručio deo zida u sobi u kojoj je spavala. Skidala je s mene cigle i šut. Čim sam osetio da mogu da se pomerim video sam ćerkinu ručicu i Irenu koja je uspela da očisti od prašine usne i nos bebe. Isprva ćerka nije reagovala i nije otvarala oči, pa smo je u ogromnom strahu protresli i srećom dete je zaplakalo. Uspeli smo nekako da stignemo do izlaznih vrata s bebom - u jednom dahu nastavlja Josip, dugogodišnji član bečkog Jedinstva, najstarijeg našeg kluba u Austriji.
Najgorih pola sata života
Kad se vratio ugledao je razvaljene zidove, stan bez prozora i šuštanje za koje nije znao odakle dolazi. Tada je shvatio da se u zgradi dogodila eksplozija. Napolju su već bili policajci i kola Hitne pomoći i video je da iznose povređene ljude, među kojima je bilo i teško postradalih.
Izgorele uspomene
Beba i Irena su ostale u bolnici, a Josip se oko podneva vratio do stana da vidi da li može da uzme neke stvari. Međutim, vatrogasci i policajci mu nisu dozvolili da uđe u zgradu, jer je još bilo opasno.
- Nakon dva sata čekanja prišao mi je vatrogasac i rekao da je moj stan najviše uništen. Ništa nije ostalo, sve je izgorelo. U to sam se i sam uverio kada sam nešto kasnije uspeo da priđem - kaže Josip i dodaje da mu je najžalije to što je ostao bez fotografija i uspomena rođenja deteta, koje je donelo beskrajnu radost u njegov dom.
- Ubrzo su i za nas stigla kola i dovezla nas do bolnice gde nas je čekao ceo medicinski tim koji je odmah pregledao bebu. Za nas su to bili najtežih pola sata u životu, jer nismo znali da li je s bebom sve u redu. Ubrzo je izašao lekar sa osmehom na licu i rekao da ne brinemo i da je sve dobro - kaže Josip.
Doktor mu je rekao da postoji problem, a to je da je beba izgleda gladna.
- Kada smo čuli da je beba samo gladna, bili smo najsrećniji ljudi na svetu, uprkos svemu što nam se desilo - ne napušta radost Josipa.
Obezbeđen smeštaj
Vlasti 17. okruga i predsednica Ilze Pfefer su razgovarali s Josipom i obećali da će učiniti sve što je u njihovoj moći da pomognu. Međutim, Josip procenjuje da će renoviranje stana sigurno potrajati nekoliko meseci.
- Najvažnije je da je beba dobro - optimista je Josip, koji je zahvaljujući gradskim vlastima Beča s porodicom smešten u malom stanu u sastavu Kliničko-bolničkog centra AKH.