Rusija i Turska "rešavaju" Siriju, Asad ostaje na vlasti?
Predstojeće pregovore o Siriji, koji će se u ponedeljak održati u Astani pod okriljem Rusije, Irana i Turske, mnogi vide kao prekretnicu u rešavanju sirijske krize.
- Pregovori u Astani biće potpuno drugačiji i neće imati ničeg sličnog sa ženevskim pregovorima, niti bilo kojim drugim gde se pregovaračke strane sastaju redovno, ali ne dolaze do konkretnog rešenja - tvrdi Ana Glazova, šefica Centra Azije i Bliskog istoka Ruskog instituta za strateška istraživanja, prenosi portal "Sputnjik".
Ipak, napominje Glazova, ne bi trebalo padati u euforiju i gajiti iluzije, jer će razgovarati one strane koje inače imaju protivrečne stavove.
- Mislim da ne bi trebalo širiti spisak učesnika na pregovorima i pozivati predstavnike još nekih država iz regiona koje su možda indirektno umešane u sirijski konflikt i time u startu osuditi ovaj proces na "neku novu Ženevu". Odavno je poznat stav Rusije koja želi da uz druga dva ključna aktera - Tursku i Iran dođe do mirovnog rešenja - kaže Glazova.
Sličnog stava je i Stevan Gajić sa Instituta za evropske studije koji smatra da su ovo prvi pregovori o Siriji koji imaju smisla i koji će doneti neko rešenje.
- Tome u prilog najviše govori i izjava zamenika turskog premijera Mehmeta Šimšeka, koji je rekao da se više nijedno rešenje budućnosti Sirije ne može zamisliti bez predsednika Bašara al Asada. Dakle, stara mantra koja je poslednjih godina ponavljana iz Ankare, da Asad mora otići, sada je zamenjena, što govori da su se vojne pobede sirijskih snaga, uz pomoć Irana, ruske avijacije i niza drugih formacija, pretočile u političku moć - objašnjava Gajić.
- Oni koji budu želeli da ostanu u fizičkom, ali i političkom životu gledaće da pregovaraju, jer je ratna sreća već prevagnula na stranu Vojske Sirije. Nažalost, biće još krvi i žrtava i sa sirijske strane, o čemu govore i borbe u Dejr el Zoru i situacija u Palmiri, ali mislim da je suštinski političko rešenje nađeno. Jasno je da Asad ostaje na vlasti, a da su njegove snage uz stravične gubitke rat preokrenule na svoju stranu i da sledi obnova te zemlje - dodaje Gajić.
Hosejin Rujvaran, iranski ekspert za bliskoistočna i arapska pitanja tvrdi da Iran smatra da učešće SAD na pregovorima u Astani, ili bilo koje druge države koja vidi da je rešenje sirijske krize u promeni političkog režima i svrgavanju legitimno izabranog predsednika, ne može pozitivno da utiče na mirovni proces.
- Učešće bilo koje države koja negira legitimitet Bašara al Asada je besmisleno, jer je osnovna uloga pregovora uspostavljanje dijaloga između sirijske vlade i opozicije - zaključuje Rujvaran.