Tartus: Rusija će štititi flotu iz vazduha i s mora, a Sirija s kopna
Rusija će punkt za materijalno-tehničku zaštitu svoje flote u sirijskoj luci Tartus štititi iz vazduha i s mora, a Sirija s kopna, navedeno je u sporazumu koji su potpisali predstavnici dveju zemalja.
Sporazum Rusije i Sirije o širenju teritorije ovog punkta u Tartusa i grupe vojnih brodova Rusije, koja obuhvata sirijsko more, unutrašnje vode i luke, potpisan je 18. januara, a objavljen u petak. Sporazum važi 49 godina i automatski se produžava na narednih 25 godina. Dokument podrazumeva istovremeno prisustvo u Tartusu 11 ruskih vojnih brodova, uključujući plovila s nuklearnim energetskim uređajima, uz uslov da se poštuju nuklearna i ekološka bezbednost.
Pročitajte još:
* Smrt stiže s neba: Turci i Rusi desetkuju džihadiste, 22 ubijena
* Sirija će da gori: Rusija Asadu dopremila ogromne količine oružja
Rusi štite spoljne morske granice
Prema dokumentu, za spoljnu zaštitu obalskih granica punkta zaduženi su snage i sredstva Sirije, dok će spoljne morske granice štititi ruske vojne snage, koje su zadužene i za protivvazdušnu odbranu.
Rusija, prema sporazumu, ima mogućnost da izvan punkta razmešta privremene mobilne jedinice za zaštitu i odbranu luke Tartus. Ruska strana, takođe, ima pravo da remontuje, usavršava, rekonstruiše i uklanja nepokretnu imovinu, da se bavi kapitalnom izgradnjom i da postavlja plovne pristane, kao i da izvodi podvodne radove u luci Tartus u Siriji, navedeno je u sporazumu.
Sirija je preuzela na sebe rešavanje primedbi trećih strana u vezi s delatnošću punkta za materijalno-tehničku zaštitu ruske vojne mornarice u Tartusu. Punkt ima puni imunitet u odnosu na sirijsku jurisdikciju, navedeno je u saopštenju.
Rusija i Sirija potpisale su protokol za sporazum o avio-bazi Vazdušno-kosmičkih snaga Rusije u Siriji, koji podrazumeva razmeštanje ruskih aviona na delu aerodroma Hmejmim, sledi iz teksta protokola, objavljenog u petak na portalu za pravne informacije.
Brodovi prve klase i nuklearne podmornice
Posle modernizacije infrastrukture ruska baza u sirijskom Tartusu moći će da prima brodove prve klase, među kojima su nosači aviona i nuklearne podmornice, izjavio je šef Komiteta za odbranu i bezbednost Saveta Federacije Viktor Ozerov.
- Već danas Tartus prima vojne brodove i plovila raznih klasa i pojedine tipove podmornica. Posle modernizacije infrastrukture baza će moći da prima brodove prve klase i na obali - rekao je senator.
Prema njegovim rečima, punkt u Tartusu moći će da se koristi u potpunosti kao inostrana vojna baza za oko godinu i po do dve godine nakon potpisivanja sporazuma i njegove ratifikacije.