Utorak 5. 11. 2024.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
0
Subota 21.01.2017.
00:11
Vestionline, rs.sputniknews.com A

Šta sve može da se desi američkim predsednicima?

Inauguracije američkih lidera nisu uvek proticale glatko - neki su zaboravljali tekst zakletve, dešavalo se da je poneko dolazio na ceremoniju pripit, a za jednog predsednika taj veliki dan imao je tragične posledice.

Reuters
Nekada na inaugiraciji sve teče glatko, a nekada stvari naprosto krenu naopako

Pravilo je da predsednik polaganje zakletve završi rečima "Neka mi Bog pomogne!", kao i prvim stihovima himne. Tu frazu uveo je Džordž Vašington, prvi američki predsednik kome pripadaju i dva rekorda: prvi, da je dobio sto odsto glasova birača, drugi, da je posle reizbora za manje od minut izgovorio zakletvu, što je najkraće od svih potonjih predsednika.

Treći predsednik SAD Tomas Džeferson dozvolio je ulazak na inauguraciju svima koji to žele. Ta tradicija je donela nevolje Endruu Džeksonu, sedmom američkom šefu države, koji je ušao u istoriju pod nadimkom "Kralj gomile". Na njegovu inauguraciju došlo je više od 20.000 ljudi, a Džekson je morao da se spasava bekstvom iz gomile, koja je u želji da sretne novog predsednika napravila haos i štetu u Beloj kući od nekoliko hiljada dolara.

Zakletva u avionu

Lindon Džonson, 36. predsednik Amerike, nije položio zakletvu u Vašingtonu, nego u predsedničkom avionu. To se desilo 22. novembra 1953, kada je Džonson morao vanredno da stupi na dužnost zbog ubistva 35. predsednika Džona Kenedija.

Tvrdoglavost koštala života devetog predsednika

U istoriji SAD zabeležen je i slučaj da je tvrdoglavost lidera tokom inauguracije imala tragične posledice. Vilijam Henri Harison, deveti predsednik SAD, kategorički je odbio da odene mantil, šešir i rukavice tokom ceremonije, iako je tog dana, 4. marta 1841. temperatura jedva dostizala osam stepeni. Čak ni kad je sitna kiša prerasla u pljusak Harison nije dozvolio da se raširi kišobran iznad njega i stoički je nastavio da čita tekst govora, na šta je potrošio oko dva sata. Za tri nedelje dobio je upalu pluća i umro 4. aprila 1841.

Pripiti potpredsednik

Godine 1865. Abraham Linkoln, 16. predsednik SAD, predložio je Endrua Džonsona za potpredsednika. Džonson je na ceremoniji trebalo da održi govor, a da bi se izborio sa uzbuđenjem rešio je da trgne nekoliko čašica i na kraju je izašao pred publiku mrtav pijan. Na insistiranje Linkolna, Džonson je morao da napusti ceremoniju.

Ko je pominjao Rusiju

Prvi i zasad jedini predsednik SAD koji je u svom inauguracionom govoru pomenuo Rusiju je Dvajt Ajzenhauer. On je rekao sledeće: "Sada kad je svet tako podeljen i u manje komlikovanim vremenima nastavljamo da poštujemo narod Rusije. Ne bojimo se, nego pozdravljamo njegove uspehe u obrazovanju i industriji. Želimo mu uspeha u težnji ka većoj intelektualnoj slobodi, ka bezbednosti pred vlastitim zakonima i nagradi za svoj težak rad. Čim se to desi, doći će dan kada će naše narode povezati prijateljstvo".

Laso na predsednika

Tokom inauguracione parade 1953. kauboj Monti Montana bacio je laso na predsednika Dvajta Ajzenhauera. To je učinjeno uz saglasnost službi bezbednosti - da bi se ceremoniji dao "kaubojski šik". Prema prvobitnom planu, Ajzenhauer i potpredsednik Nikson trebalo je da dobiju po kaubojski šešir, ali je izbor na kraju pao na laso. Zabeleženo je da je Ajzenhauer ostao miran iako mu je laso bilo oko vrata.

Loše pamćenje

Bez obzira na to što se zakletva na engleskom sastoji od svega 35 reči, nekim predsednicima se dešavalo da je zaborave. Tako je 44. američki lider Barak Obama trebalo da izgovori: "Ja, Barak Husein Obama, svečano se kunem da ću savesno izvršavati obaveze predsednika Sjedinjenih Država i u punoj meri se pridržavati, čuvati i braniti Ustav Sjedinjenih Država". Međutim, on je posle reči "kunem se da ću…", neočekivano zaćutao na nekoliko sekundi.

Protesti

Inauguracija 37. predsednika Ričarda Niksona 1969. bila je na svoj način riskantna. Aktivisti pokreta Mob, koji su se zalagali za povlačenje trupa iz Vijetnama, bacali su na predsedničku kolonu hranu, boce i dimne bombe. A 1973. tokom druge inauguracije Niksona na ulice je izašlo oko 100.000 ljudi, protestujući protiv njegovog reizbora.

Protesti protiv Niksona imali su antiratni karakter, dok je Džordž Buš Mlađi izazvao negodovanje Amerikanaca samom činjenicom svog izbora za 43. predsednika SAD - on je dobio manje glasova od svog demokratskog suparnika Alberta Gora. Na desetine hiljada ljudi izašlo je na ulice protestujući protiv rezultata izbora, a predsedničku kolonu gađali su jajima i teniskim lopticama.

POVEZANE VESTI

VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
lav22. 6. - 23. 8.
Neko ima dobre namere, dogovor sa jednom osobom čini vam se da obećava zajedničku korist ili poslovno-finansijski dobitak. Zadržite samopouzdanje i optimistizam, ponekad je "prvi utisak" od presudnog značaja za dalji tok poslovnih događaja. Osoba koja privlači vašu pažnju deluje nedodirljivo.
DNEVNI HOROSKOP
jarac21. 12. - 21. 1.
Od vas se očekuje da ostvarite neku zapaženu ulogu u poslovnim susretima. To što okolina veruje u vaše sposobnosti predstavlja dovoljan povod, da pružite svoj maksimum u onoj oblasti za koju imate najviše interesovanja ili afiniteta. Važno je da vas neko posmatra toplim pogledom i danas ćete biti zadovoljni.
  • 2024 © - vesti online