Noćna mora ruskih neprijatelja: Moćni "Iskander M" nema alternativu (VIDEO)
Protekle godine Rusija je prodala oružje i vojnu tehniku u vrednosti od više od deset milijardi dolara. Glavni prihod zemlji donose borbeni avioni i helikopteri, a takođe i sistemi PVO, oklopna vozila, vojni brodovi i visokoprecizno oružje, navode ruski portali.
Na rast proizvodnje Vojno-industrijskog kompleksa nisu uticale zapadne sankcije, iako je zbog embarga Rusija ostala bez nekih važnih dobavljača delova. Međutim, za samo godinu dana proizvodnja tih delova je pokrenuta u Rusiji.
Vojni eksperti ističu da dobra prodaja nije iznenađujuća - posle događaja u Siriji, gde je rusko oružje potvrdilo svoju pouzdanost i visoku efikasnost, oružje ruske proizvodnje počeli su da nabavljaju čak i emiri zemalja Persijskog zaliva, u kojima su ranije priznavali samo zapadne proizvode.
Udeo Rusije na tržištu oružja Bliskog istoka raste, a to je tržište za koje se bori odbrambena industrija celog sveta. Osim toga, ne bi trebalo zaboraviti ni činjenicu da postoji niz raketnih sistema, gde Rusija u proizvodnji drži monopol.
Na primer, operativno-taktički sistem "Iskander M" nema alternativu u svetu. Ruski predsednik Vladimir Putin istakao je da je izvoz oružja veći nego što je planirano, a da su uprkos "teškoj međunarodnoj" i ekonomskoj situaciji ruski oružari na visini zadatka.
Prošle godine je Rusija isporučila svoje oružje u 58 zemalja sveta, a u toj sferi Rusija ima više od 100 partnera. Među njima su Indija, Irak, Egipat, Vijetnam, Kina i Alžir, a velike nade takođe se polažu i na zemlje Afrike, Latinske Amerike, Južne Azije i Bliskog istoka.
Jedan od najvećih ugovora sa Rusijom zaključila je Nigerija. Bilo je objavljeno da je reč o prodaji helikoptera Mi-35M u "značajnoj količini". Vrednost ugovora i broj helikoptera nisu zvanično obelodanjeni, ali eksperti tvrde da je reč o 12 helikoptera za sumu od najmanje 100 miliona dolara.
Vojska te afričke zemlje nove helikoptere koristiće u borbi sa terorističkom grupom Boko haram, krilom Islamske države - terorističke organizacije zabranjene u Rusiji i nizu drugih zemalja. Eksperti ističu da rast tenzija u svetu i sve veći broj oružanih sukoba doprinose rastu potražnje oružja i vojne tehnike.