Tramp odustao od svog glavnog obećanja?!
Prelazni tim novoizabranog američkog predsednika najavio je republikanskim liderima u Kongresu da Donald Tramp namerava da finansira zid na granici SAD i Meksika sredstvima iz budžeta već početkom aprila, tvrde republikanski zvaničnici američkog parlamenta.
Mexican firm, Estudio 3.14 put its interns to work visualising Trump's wall. https://t.co/lpBFVQYTkZ pic.twitter.com/CRZ03RkTCf — Steve Dempsey (@steevill) October 24, 2016
Ovaj potez bi označio kršenje obećanja iz kampanje, tokom koje je Tramp više puta ponovio da će primorati Meksiko da plati izgradnju zida duž granice, iako je u oktobru prvi put nagovestio da će Meksiko morati da nadoknadi Americi troškove izgradnje.
Tramp je takvu odluku u petak na Tviteru obrazložio “brzinom”.
"Nepošteni mediji prećutkuju da će novac potrošen na izgradnju Velikog zida (zbog brzine) Meksiko kasnije vratiti", napisao je on.
Tokom kampanje, Tramp je svojim glasačima obećavao da će podići zid na meksičko-američkoj granici, ali ta ideja naišla je na oštre otpore. Ipak, ako se kritike stave na stranu, da li je takav zid uopšte moguće podići na preko 2.000 kilometara dugoj granici i kako bi izgledao?
Meksički arhitektonski studio "Estudio 3.14" dao je svoj predlog.
Pročitajte još:
* Ako Tramp ispuni pretnje, Kina sprema ekspresnu osvetu
* Tramp: Budale su oni koji su protiv dobrih odnosa s Rusijom
Predstavnik Njujorka u Kongresu Kris Kolins izjavio je u petak da će američki poreski obveznici dati sredstva unapred, ali da je siguran da Tramp može da izdejstvuje povraćaj novca od Meksika.
- Ako znate da je meksička ekonomija zavisna od američkih potrošača, Donald Tramp drži sve karte u svojim rukama - rekao je Kolins u emisiji “Nju dej” na kanalu Si-en-en.
Veliki novac, ali...
Trampov tim tvrdi da na osnovu zakona iz Bušove ere usvojenog 2006. imaju pravo da podignu zid, ali da im nedostaju sredstva za to, ističu zakonodavci. U privatnim razgovorima, prelazni tim je obavestio lidere Republikanske stranke da žele da finansiraju izgradnju sredstvima iz budžeta namenjenim u te svrhe, rekao je visoki zvaničnik te stranke.
- To nije urađeno u vreme Obamine administracije, pa bismo, prema tome, finansiranjem projekta odobrenog pre deset godina mogli da započnemo proces kojim bi Trampovo obećanje da će obezbediti granice bilo ispunjeno - izjavio je predstavnik republikanaca iz Indijane Luk Meser. On je priznao da je reč "o velikom novcu, ali je dodao da je to pitanje prioriteta".
Ukoliko Meksiko odbije da plati troškove izgradnje, republikanci bi mogli da povećaju zakonska sredstva za to za milijarde dolara, ali bi odgovarajući zakon morao da bude usvojen do 28. aprila. Međutim, ako to učine, moglo bi da dođe sukoba s demokratama u Senatu i samim tim blokade rada vlade.
Sam Tramp je procenio da će zid koštati osam milijardi dolara, mada neki analitičari veruju da će troškovi dostići čak deset milijardi dolara.
Mere koje je Tramp predložio da bi naterao Meksiko da plati izgradnju, obuhvataju i kontroverzne korake, od kojih bi većina teško mogla da pokrije troškove kompletne izgradnje. Kako se navodi na Trampovom sajtu, ti koraci bi, između ostalog, obuhvatali: delimičnu zaplenu novčanih pošiljki tako da doseljenici neće moći elektronskim putem da pošalju novac u domovinu ako ne dokažu da legalno borave i rade u zemlji, veće troškove izdavanja viza članovima upravnog odbora preduzeća i diplomatama iz Meksika, kao i kartica za prelazak granice, koje navodno koriste milioni Meksikanaca godišnje.