VIDEO: Desničari organizovali marš u Kijevu
Više od hiljadu pristalica ukrajinske nacionalističke partije Svoboda došlo je na marš koji je u Kijevu organizovan povodom 108. godišnjice rođenja Stepana Bandere, nacionalističkog lidera i nacističkog kolaboracioniste tokom Drugog svetskog rata.
Marš je završen šetnjom do glavnog trga ukrajinske prestonice Trga nezavisnosti (Majdan).
Učesnici su nosili ukrajinske i zastave partije Svoboda i transparente "Dole Drugi hazarski kaganat!" i "Nacionalizam je naša vera. Stepan Bandera, naš prorok!".
Mnogi su nosili baklje i Banderine portrete. Kijevska policija ranije je saopštila da će skup obezbeđivati 700 policajaca, uključujući i 250 gardista. Slični protesti, iako u manjem broju, održani su u Odesi i još nekoliko gradova širom Ukrajine.
Nakon vesti o maršu, krimski lider Sergej Aksjonov napisao je na svojoj stranici na Fejsbuku da je prvojanuarska proslava rođendana Stepana Bandere postala tužna tradicija u Ukrajini, koja uništava državnost zemlje i daje joj lošu reputaciju u svetu.
Nacionalistički istoričari u Ukrajini tvrde da se Stepan Bandera tokom Drugog svetskog rata nije borio samo protiv sovjetske armije, već i protiv nacista.
"Međutim, nemački zvaničnici insistiraju da se u njihovim arhivima ne pominju nikakvi gubici koje je Vermaht ikada pretrpeo od snaga Ukrajinske ustaničke armije i Organizacije ukrajinskih nacionalista. Siguran sam da će se ukrajinski nacisti i duhovni naslednici Bandere suočiti sa Nirnberškim procesom mnogo ranije nego što misle", napisao je Aksjonov.
On je, takođe, dodao nedavni zahtev Poljske upućen Kijevu da ne proslavlja 75. godišnjicu Ukrajinske ustaničke armije (UNA) koja je zabranjena u Rusiji.
Stepan Bandera bio je jedan od osnivača UNA koja je kolaborirala sa nacistima i borila se protiv Crvene armije tokom Drugog svetskog rata. Nakon poraza nemačkog nacizma 1945. pripadnici UNA i paramilitarnih jedinica nastavili su da se bore protiv Sovjetskog Saveza.
Iako su bivši organizatori nacističkih kolaboracionista zvanično raspušteni 1949, mnogi od njih pridružili su se stranim subverzivnim grupama i obaveštajnim službama, sanjajući o osveti. Dok mnogi veterani Drugog svetskog rata i savremeni političari osuđuju kampanju glorifikacije Stepana Bandere i njegovih nacističkih kolaboracionista, neki ljudi, uglavnom u zapadnoj Ukrajini, slave ga kao nacionalnog junaka.