Ako Islamska država padne, stiže još veća opasnost
Islamska država i grupe koje su joj se priključile su svojim zločinima uticale na to da se na druge džihadiste skoro više i ne obraća pažnja.
Međutim, dok ID na sav glas širi svoju propagandu i preti celom svetu, u tišini ponovo jača Al Kaida.
ID je doživela brojne padove u poslednjih godinu dana, povlači se iz Sirije, Iraka i Libije.
Drastično je smanjena teritorija koju kontroliše, a to ide u prilog Al Kaidi koja jača i u Aziji i u Africi.
Al Kaida oštro kritikuje Islamsku državu zbog svih užasa koje sprovodi, ali to radi sa ciljem da privuče k sebi podršku muslimanskog sveta, naročito plemenskih lidera i na taj način proširi svoju zajednicu.
Za razliku od ID, Al Kaida se trudi da im se približi, a ne da im preti.
Uspela da ojača u tišini
Al Kaida ne traži publicitet.
- Al Kaida smatra da ako se istakne zauzimanjem teritorija, to će privući protivterorističke obaveštajne službe, zato ona nije toliko 'glasna' - rekao je David Gartenštajn Ros, stručnjak iz Fondacije za Odbranu demokratije.
Kada su u oktobru ubijena tri važna člana Al Kaide u Siriji, Jemenu i Avganistanu, svet tome nije pridavao mnogo značaja.
Tri lokacije gde su u američkim vazdušnim napadima poginuli važni članovi Al Kaide su ključne strateške zone u kojima je ID ili podbacila u pokušaju da uspostavi kontrolu ili se trenutno povlači.
IS u Avganistanu nije doživela uspehe uglavnom zbog protivljenja militantnih plemena kao što su Talibani.
Još uvek jača
S druge strane Al Kaida je sa njima održala dobre odnose i još uvek je jaka u Avganistanu.
Koalicija predvođena Saudijskom Arabijom koja se u Jemenu bori protiv šiitskih pobunjenika Huta, kriva je za to što je Al Kaida za sebe na jemenskoj obali odvojila praktično jednu manju državu koju vodi već mesecima.
Strateški postavljen grad i luka Mukala omogućavaju Al Kaidi prihod od oko 2 miliona dolara dnevno.
Grupa Al Kaida na Arapskom poluostrvu, deo Al Kaide koji je aktivan u Jemenu, 2015. godine imao je oko 4.000 boraca, a očekuje se da će taj broj još rasti.
Oni su uspostavili veze sa stanovnicima južnog Jemena, koje su marginalizovali pripadnici severnih "elita".
- Možda ćemo se suočiti sa komplikovanijom Al Kaidom, ne samo terorističkom organizacijom, već pokretom koji kontroliše teritoriju sa zadovoljnim stanovništvom - kaže jedan neimenovani diplomata.
Čeka svoje vreme
Al Kaida je značajno pojačala svoje prisustvo u Africi, ali ipak ključ njene opasnosti leži u Siriji.
Slabljenjem ID u Siriji, otvara se prostor Džabhatu Fatehu al Šamu, ranije poznatom kao Nusra Front. Iako se ovi pobunjenici sada deklarišu samo kao protivnici sirijskog predsednika Bašara Al Asada, poznato je da su oni bili deo Al Kaide.
Stručnjaci smatraju da Al Kaida želi da se njene frakcije possete lokalnim ciljevima kako bi privukle što više pristalica.
Međutim, kada ID više ne bude u igri u Siriji, frakcija Al Kaide bi mogla da ima slobodan put da sprovodi glavne ciljeve: džihadističke napade na Zapad.
- Kako ID nastavlja da gubi teritoriju i međunarodna koalicija nastavlja sa ciljanim vazdušnim napadima, vrlo je verovatno da ćemo sve češće viđati drugo ime u naslovima vesti: Džabat Fateh al Šam - kaže Metju Henman iz Centra za nadgledanje terorizma i pobuna.
Henman opisuje Džabat kao "sposobniju od ID i veću dugotrajnu pretnju".